Reportáže v regionech
Koně Kinských
Milovníci koní nejspíš budou znát i ty, kterým se říká koně Kinských. Díky své zlaté barvě jsou vyloženě nepřehlédnutelní. Jejich chov má v tom dobrém slova smyslu na svědomí Oktavián hrabě Kinský, který je v devatenáctém století začal chovat v hřebčíně v Chlumci nad Cidlinou. My se podíváme do Hradištka u Sadské, kde sídlí Svaz chovatelů koní Kinských a kde je také výcvikové středisko. Nebudeme se samozřejmě zajímat jen o vzhled, ale také o to, co všechno krasavci ozdobení zlatou barvou dovedou.


Koně Kinských
Kapličky u Prahy
Silnici mezi pražským Prosekem a Starou Boleslaví lemuje několik malých kapliček. Jsou si podobné jako vejce vejci. Ve druhé polovině 17. století, kdy byly postaveny, tvořily cestu, která vedla poutníky do míst, kde bylo uloženo Palladium země české – tedy kovový reliéf Panny Marie s jezulátkem. Kapliček bylo původně čtyřiačtyřicet, do dnešních časů se jich dochovaly necelé tři desítky. A už také nelemují cestu, která dávno vede jinudy. Kapličky jsou také spojovány se svatým Václavem, přesněji tedy s převozem jeho těla ze Staré Boleslavi do Prahy, kde byl pak pohřben ve svatovítské katedrále. Poslední cestu přemyslovského knížete připomíná i kostel jemu zasvěcený vystavěný na Proseku.


Kapličky u Prahy
Hrusice
Kocour Mikeš patří k nejznámějším pohádkovým postavičkám. A každý, kdo se s ním alespoň na chvilinku setkal, určitě zná příběh jeho putování do světa. A kdo ho snad nezná, může se s ním seznámit na stezce, která vede z Hrusic do Říčan. Tudy se vypravil malý černý kocourek do světa, aby vydělal peníze na nový krajáč, který rozbil. Stezka má dvanáct zastavení a na každém se dozvíte příhodu, která se právě tady malému poutníkovi stala. A zastavit se můžete i v rodném domě spisovatele Josefa Lady, který Mikeše vymyslel. V domku je dnes muzeum věnované právě známému malíři i spisovateli.


Památník Josefa Lady
Pohádkové kostýmy
Pokud máte rádi české filmové pohádky, neměli byste si nechat ujít výstavu kostýmů, které v nich spolu s princi a princeznami hrály. Koná se na zámku v Roztokách u Prahy. Obdivovat na ní můžete krásné princeznovské šaty z těch nejslavnějších filmových pohádek, které u nás za uplynulé půlstoletí vznikly. Nechybějí mezi nimi samozřejmě ani ty nejstarší, které už jsou takovým naším národním pokladem – Pyšná princezna a Byl jednou jeden král. Nahlédnete také trochu do zákulisí a dozvíte se něco o tom, jak se takové šaty tvoří.


Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Vánoce v Polabí
O tradičních vánočních zvycích se vždycky hodně dozvíme v různých skanzenech a lidových muzeích. Tentokrát zavítáme do adventního Polabského muzea v Přerově nad Labem. Návštěvníci se mohou poučit a třeba i inspirovat. Dozvědí se například, jak děvčata zjišťovala, jestli je už brzy čeká veselka. A také o různých neblahých znameních, kterým naši předci přikládali velký význam. A nezapomeneme samozřejmě ani na to, jaká dřív bývala vánoční výzdoba a co nesmělo chybět na takovém štědrovečerním stole.

