Reportáže v regionech
Krajinou Ringhoffera
V Ladově kraji, tedy ve středu Čech mezi Velkými Popovicemi, Mirošovicemi a Kamenicí, jsme se zastavili poměrně nedávno. Dnes nás tam nepřilákaly osudy Ladova kocoura Mikeše, ale vzpomínky na jednoho z majitelů tamního panství barona Františka Ringhoffera. Projdeme se po naučné stezce, která nás provede místy s tímhle významným průmyslníkem spojenými. A je jich docela dost. Zastavíme se například ve Velkopopovickém pivovaru, který v roce 1874 Ringhofferové založili. Řeč bude o dobré vodě, která při výrobě piva sehrála svou roli a také o velkopopovickém maskotovi – kozlíkovi Oldovi.


Krajinou barona Ringhoffera
Pečky
Pečky na Kolínsku bývaly zemědělskou osadou. Mezi průmyslová města jim pomohla na konci devatenáctého století železnice. Nás ale do obce přilákal jeden z trochu utajených architektonických skvostů. V roce 1915 tam totiž vyrostl velký unikát – kubistický kostel. Autorem jeho podoby byl architekt Oldřich Liska. Nebudeme samozřejmě okukovat jen zvenčí. Interiér a vybavení pochází z doby stavby. A právě kubistický interiér je na celé stavbě nejcennější – je jediný svého druhu na celém světě.


Pečky
Mutějovice
Mutějovice na rozhraní středních a západních Čech proslavilo zelené zlato, tedy chmel. Ještě nedávno celou vesnici obklopovaly chmelnice. Vesnice díky nim patřila k bohatším a místní si už ve druhé polovině devatenáctého století mohli stavět rozlehlé statky. Všechny vyrostly z opuky, která se lámala nedaleko. A i když se chmelu už ani zdaleka tak nedaří, statky se dochovaly a jsou ozdobou Mutějovic dodnes. Nahlédneme do jednoho z nich a porozhlédneme se také po okolí. Zastavíme se třeba u Čertova kamene. Kdysi s ním prý chtěl pekelník doletět do Říma, ale upustil ho právě u Mutějovic.


Mutějovice
Lázně Toušeň
Trápí vás záda, nohy, klouby? Pak byste si mohli dopřát pobyt v lázních ve středočeské Toušeni. Ve svahu tu už ve středověku vyvěral železitý pramen, který byl sváděn do hrádku pod ním. Až v devatenáctém století se zjistilo, že pramen může i pomáhat – chránil proti choleře. O několik desítek let později se dočkal komerčního využití a na samém konci devatenáctého století se zdejší lázeňská péče rozrostla o slatinné koupele. Při naší návštěvě se projdeme také místním parkem, nemineme ani lázeňskou kolonádu a ukážeme vám i další zajímavosti městyse nedaleko Prahy.


Lázně Toušeň
Příhrazské skály
Rájem pro milovníky turistiky je bezpochyby ráj Český. K jeho ozdobám patří i Příhrazské skály, jedno z tamních skalních měst. Vznikly nejspíš v době, kdy krajinu zaplavilo moře a po jeho ústupu zůstaly ohromné vrstvy sedimentů. Svou současnou podobu samozřejmě získávaly hodně dlouho. Pozveme vás do několika zajímavých míst. Například do skalní rozsedliny nazývané Studený průchod. Je dlouhý kolem stovky metrů a výška stěn dosahuje až k metrům patnácti. A je v něm opravdu hodně chladno, sníh se tam například drží až do pozdního jara.

