Reportáže v regionech
Rokytnice v Orlických horách
Horské městečko Rokytnice v Orlických horách si letos připomíná 700. výročí první písemné zmínky o své existenci. Vzniklo ale zřejmě už na konci 13. století coby uhlířská osada zásluhou pánů z Rychnova. Pyšní se řadou historických staveb, díky nimž se celé centrum v roce 2003 stalo městskou památkovou zónou. Ještě známější je však Rokytnice coby turistické středisko V zimních měsících je ideálním místem pro výlet na běžkách po magistrále známé jako Jiráskova cesta. Před tím, než se vydáme do bílé stopy, si prohlédneme pamětihodnosti městečka. Historické domy na náměstí i dva svatostánky, z nichž jeden byl vybudován ve stylu goticko-renesančním a druhý v barokním.


Rokytnice v Orlických horách
Jiří Štemberka
Jiří Štemberka byl profesí právník. Věnoval se taky politice. Ale do naší historie se zapsal především jako velký propagátor turistiky v Orlických horách. Narodil se v Pecce na Jičínsku, ale pak ho osud a jeho advokátní praxe zavály do Rychnova nad Kněžnou. A kraj si zamiloval. Pořádal pro zájemce výlety do hor. Sám si tam dokonce koupil stavení a stal se vlastně prvním chalupářem v oblasti. Měl taky velký podíl na vybudování takzvané Jiráskovy turistické magistrály, přesněji její první části vedoucí z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí. A svůj ohromný sen si splnil takřka na samém konci života. Dočkal se dokončení české chaty na hřebeni milovaných Orlických hor, která dodnes nese jméno prvního prezidenta naší republiky.


Jiří Štemberka
Dřízna
Poutní místo Dřízna najdeme nedaleko obce Přepychy v podhůří Orlických hor. A jeho příběh se vlastně začal psát v místním svatostánku. Do něj totiž v roce 1875 přišel kaplan Alois Mádr. A místo v lesích si oblíbil. Možná i proto, že na něm vyvěral pramen, jehož vodě byly připisovány zázračné účinky. Podle pověsti měla kdysi vyléčit oči jednoho kolem putujícího ruského vojáka. Kněz sem umístil litinový kříž a později nechal postavit kapli, která je zasvěcena Panně Marii. Od té doby sem až do poloviny minulého století pravidelně chodívala procesí. Posledním dílem Aloise Mádra pak byla křížová cesta se čtrnácti zastaveními. Na jejím konci čeká poutníky Boží hrob vytesaný ve skále, který je připomínkou zmrtvýchvstání Ježíše Krista.


Dřízna
Toulky Orlickými horami
Milovníky bílé stopy snad potěšíme toulkami Orlickými horami. Jako výchozí bod jsme si zvolili Orlické Záhoří. V mapách první poloviny minulého století a starších bychom ho hledali marně. Vzniklo totiž sloučením pěti starých obcí v roce 1951, tedy až po odsunu původních německých obyvatel. Zjistíme, kdy jednotlivé z nich vznikly a dozvíme se, že u jejich zrodu stáli dřevaři a skláři. Na přelomu 16. a 17. století v kraji začaly růst hutě, v nichž mistři křehkého řemesla vytvářeli nevídané skvosty. Na zakladatele sklářské tradice vzpomínají místní obyvatelé dodnes. A souvisejí s ní i unikátní vitrážová okna, která budeme obdivovat ve svatostánku v Kunštátě. Přitom o tomhle pokladu desítky let zdejší obyvatelé vůbec nevěděli.


Toulky Orlickými horami
Kačenčino království
Milovníky bílé stopy pozveme na výlet Kačenčiným královstvím. Znalci už asi vědí, že míříme do Orlických hor. Tentokrát konkrétně do jejich východní části. Vyrazíme z Deštného a ze všeho nejdřív se zastavíme v místním infocentru, kde se dozvíme nejaktuálnější informace o stavu jednotlivých tratí pro běžkaře. A pak už si budeme užívat krásné přírody. Pojedeme po hřebenovce, která je součástí Jiráskovy horské cesty. Ta vede z Broumova až do Litomyšle a mohli byste po ní putovat bezmála dvě stě kilometrů. Lyžaře láká už skoro celé století. Naším prvním cílem bude Studený vrch, kam mohou ti méně zdatní vyjet lanovkou. Pak se zastavíme u horské chaty se zvláštním jménem Kozí chlívek, na Pěticestí a dopřejeme si malé odbočení ke Kunštátské kapli.

