Reportáže v regionech
Šumava
Pak se projdeme po šumavských blatech. Neberte to doslova, ostatně posuďte sami: začneme v obci Prášily – ty za své jméno vděčí prachu, který s sebou přinesl sklářský průmysl. Po turistické značce jsme pak se štábem dorazili k jezeru Laka – nejmenšímu ledovcovému jezeru na Šumavě – a zapomenout jsme nemohli ani na Prášilské jezero. Kromě jedinečné přírody vám doporučujeme i Starou jímku – dozvíte se, co to je.


Šumava
Šumava
Z Moravy pak zamíříme na Šumavu. Naše reportáž se ponese v duchu ekologickém. Šumavské lesy trpí ničivými nálety lýkožrouta smrkového. Malý brouk dokáže způsobit velkou škodu. Pavel Hubený z CHKO Šumava nás provede místy, o nichž psal Karel Klostermann, a bude nám vyprávět o tom, jak se dá tomuto krásnému místu pomoct.


Šumava
Vimperk
V předposlední reportáží jsme zajeli na Šumavu. Dopravním prostředkem nám byla loďka – i vy ji můžete využít, chcete-li vidět Schwarzenberský plavební kanál. S námi ale máte možnost podívat se i do míst, která jsou za normálních okolností návštěvníkům nepřístupná: třeba jedno z největších rašelinišť u nás, Mrtvý luh.


Vimperk
Černé a Čertovo jezero
Důkladné oblečení pro případ šumavské nepohody budete potřebovat na naší další procházce. Tu ocení snad nejen znalci přírody, ale i ti, kterým není cizí geologie, ale především turisté a návštěvníci Šumavy. Vypravíme se totiž na Železnou Rudu, asi tak do výšky 1000 metrů nad mořem a projdeme se tam kolem největších ledovcových jezer u nás: Černého a Čertova. Vznikla kdysi ve čtvrtohorách, a to zvláštním způsobem - z úst odborníka pana Hubeného z CHKO Šumava se dozvíte jak. Dokonce se tady objevily i pyly a různé nánosy, z nichž se dá poměrně přesně vyčíst, kdy sem dorazili Keltové a začali tuto část země osidlovat. 175 hektarů a na nich pět krásných velkých jezer - o těch dvou největších bude naše čtvrtá reportáž.


Černé a Čertovo jezero
Lesní rezervace v Bílé Strži
Zvláštní povolení jsme potřebovali pro natočení dalšího zatoulání. Dostat se totiž do lesní rezervace Bílá strž na místa, kam noha návštěvníka běžně nevstoupí, bylo poučným potěšením i pro nás. Rezervaci najdete na Šumavě poblíž Bílého potoka, který zde vytváří jedinečné i jediné šumavské vodopády. Nejstarší stromy už něco pamatují, rostou zde už téměř tři sta let a vytvářely původní šumavský prales. A i na ně se stočí řeč.

