Reportáže v regionech
Velké Karlovice
Velké Karlovice určitě nepatří k nejstarším obcím u nás, k největším ale ano. Najdete je v podhůří na rozhraní Beskyd a Javorníků. Nejprve se po nich a také po okolí porozhlédneme z třicetimetrové rozhledny Súkenická. Marie Terezie z jedné hašteřící se obce kdysi udělala dvě, Karlovice Velké a Malé. Až po dvou stoletích došlo opět ke spojení v jednu. V obci najdeme několik zajímavých staveb. Tou nejunikátnější je budova fojtství, zajímavý je i kostel Panny Marie Sněžné. Potěšíme i ty, kteří dají přednost procházce v přírodě. Zavedeme je na horu Soláň a prozradíme i pověst, která vysvětluje neobvyklý název.


Velké Karlovice
Pulčín
Pulčínské skály najdete v Javorníkách, blízko moravsko-slovenské hranice. A také kousek od Francovy Lhoty, jedné z valašských vísek. Společně si ji prohlédneme a taky vystoupáme na vrchol nedalekého Čubova kopce, odkud dohlédneme až do zmiňovaných skal. V zimních měsících jsou jejich chloubou ledopády. A nejsou to ledopády ledajaké. Jsou zbarvené do hněda, což místní připisovali pískovcům. Odborníci ale zjistili, že důvodem je sněžná řasa a pustili se do zkoumání tohoto ojedinělého úkazu. Obdivovat krásné dílo přírody budeme samozřejmě i my.


Pulčínské ledopády
Westernová sedla
V Rožnově pod Radhoštěm si na své přijdou příznivci westernového jezdění. Sjíždějí se sem každoročně na závody Woody Trophy a i nově přišedší si právě tady můžou prohlídnout sedla a postroje z místní sedlářské dílny.
To musí být především pohodlné, protože jezdci v něm prožijí často několik hodin. Jeho tvar je pak závislý na konkrétní disciplíně, ve které kovboj soutěží. U rychlostních klání je například hlubší, naopak při chytání dobytka je zapotřebí masivnější hruška, na upevnění lasa. Skvěle sedět musí i koni.
Naším průvodcem bude sedlář a westernový jezdec, který nám přiblíží, jak takové koňské sedačky vznikají, a řekne nám taky něco o tomhle koníčku, včetně toho, co to obnáší být sedlářem.


Westernová sedla
Valašské krpce
Krpce a kotula – nejsou to ani názvy jídel, ani tanců. Na Valašku vědí, o čem bude řeč, pro ty ostatní je potřeba uvést, že jde o doplňky patřící k tradičnímu valašskému kroji. Krpce fungují totiž jako zajímavé boty vyrobené ze dvou kousků hovězí kůže, na kterých se udělají zářezy. Škola ani maturita na tyhle umy neexistuje, náš průvodce pan Mužík z Velkých Karlovic se všechno musel naučit sám, a platí to i pro perleťové kotule, tedy sponky pro sepnutí valašské košule.
Jeho rodina vytváří kompletní kroje, zaměstnáni jsou všichni členové. Každý se specializuje na něco jiného. Kromě jedinečné podívané bude tahle reportáž zajímavá i jazykově – krása místního dosud se držícího nářečí vás o tom určitě přesvědčí.


Valašské krpce
Štípané holubičky
Že štípaná může být nejen pusa, ale i holubička – o tom se vás budeme snažit přesvědčit z valašských Velkých Karlovic. Právě tady se totiž holubičky věšívaly do oken – jako symbolika víry udržení klidu a pohody v domě. Křehké a jemné ozdoby vznikají ze statných smrkových špalků i kus tajemné alchymie.

