Reportáže v regionech
Vařákovy paseky
Vařákovy paseky se jmenovala osada asi deseti chalup ve Vizovických vrších. Zanikla na konci druhé světové války, kdy ji za podporu partyzánů Němci vypálili. Dnes tenhle název nese naučná stezka, po které vyrazíme do Čertových skal. Tenhle ráj horolezců nás ale čeká až na konci cesty. Předtím se zastavíme u Lačnovských rybníků, jejichž atrakcí je Ostrov milenců, pak si prohlédneme obec Lačnov, kam chodil do školy jeden z účastníků atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha Josef Valčík. Obdivovat budeme i Lačnovské neboli Trčkovy skály a potůčky bublající kolem nich.


Vařákovy paseky
Naučná stezka T. G. Masaryka
Tomáš Garrique Masaryk začal svou politickou kariéru pro mnohé trochu překvapivě na Valašsku. Za tento kraj totiž už v roce 1907 kandidoval do říšského sněmu. A už předtím tu se svou rodinou často pobýval. Řadu míst, kde trávíval TGM svůj čas, připomíná naučná stezka, která nás provede Valašským Meziříčím a jeho nejbližším okolím. Je okružní, našlapete na ní zhruba třináct kilometrů a zastavíte se u dvanácti informačních tabulí. Dominantou celé stezky je místo, kde pozdější prezident rád sedával. Pomníček, který u něj najdete, byl instalován už v roce 1946.


Valašskem po stopách TGM
Frgály
Na jedné z valašských specialit, která dokonce usiluje o ochranu Evropské unie, si pochutnáme při návštěvě pekařství ve Valašském Meziříčí. Samozřejmě jen obrazně. Ale dozvíme se také celou řadu zajímavostí. Třeba tu, že slovo frgál bylo původně označením pro nepovedený koláč. Velké koláče z kynutého těsta s náplní z tvarohu nebo třeba sušených hrušek se na Valašsku pečou už dvě stovky let a neobejde se bez nich žádná rodinná oslava ani jiná významná událost.


Frgály
Řehtačky
Jak se vyrábí taková řehtačka a co je nejdůležitější pro to, aby byla opravdu pořádně slyšet, to nám prozradí pan Augustin Krystyník. Vypravíme se za ním do Nového Hrozenkova na Valašsku. A budeme obdivovat řehtačky různých velikostí. A zavítáme i do křesťanské liturgie. V těch velikonočních dnech, o kterých se říká, že zvony odlétly do Říma, a tudíž nezní z věží kostelů, oznamovaly lidem čas právě různé řehtačky. A zvaly také na mše.


Řehtačky
Beskydské šelmy
Podle statistických údajů se v Beskydech vyskytuje kolem desítky rysů, zhruba pět vlků a přibližně stejně medvědů. Setkat se s nimi, bez obav o život, můžete na putovní výstavě, která právě probíhá v muzeu ve Valašském Meziříčí. K vidění jsou totiž četná svědectví o tom, že v Beskydech opravdu žijí a také o tom, jak vlastně žijí. Nás výstavou provede František Šulgan z CHKO Beskydy. Často a rád se vydává do odlehlých částí Beskyd po stopách těchto šelem. Dozvíme se od něj hodně zajímavostí o životě zvířat, která přece jen raději potkáváme jen v televizi nebo knížkách.

