Reportáže v regionech
Zuberská krajka
K tradicím Valašska patří už od 19. století i zuberská krajka. Jemná výšivka vytvořená drobnými stehy bílou nití na bílém podkladu. Tohle umění se tu po generace předává v rodinách z matky na dceru. K pokladům patří i v rodině Jany Juřicové, která sama vyšívá už čtyři desítky let. Základy pochytila od babičky. To, že patří k opravdu dobrým vyšívačkám, se pozná i podle toho, že nepoužívá jen osvědčené a poděděné vzory, ale sama si vytváří vlastní. A teď na přelomu roku je mohou obdivovat i návštěvníci výstavy na Soláni. Nečekají je tu ovšem jen její práce, společnost bílé něžné krajce dělají dřevořezby bratra paní Jany, Ladislava Bělunka. Ten k práci se dřevem přičichl už jako kluk a právě na popud své sestry se k ní vrátil.


Zuberská krajka
Vsetínskem na kole
Pokud patříte k milovníkům dobrodružné jízdy na kole, pak se s námi vydejte do Bike Arény ve Vsetíně. Otevřeli ji teprve nedávno. Nabízejí v ní několik tras, které dohromady měří víc než 16 kilometrů. Necelá polovina z nich je sešupem z kopce dolů, větší část ale nabízí výlet na horských kolech po vrstevnici. Cestu vám navíc zpestří různé zábavné prvky a my přidáme pár zajímavostí z historie a taky jednu pověst. Pro ty, kdo si netroufnou do lesa, nabídneme malý trénink v autokempu Semetín. Ale pokud si budete chtít krajiny i kola užít ještě víc, můžete se vydat na některou z tras Vsetínských okruhů. Ty dohromady měří 350 kilometrů a provedou vás mimo jiné Hostýnskými nebo Vizovickými vrchy. A ty, kteří naopak zatouží po procházce po svých, zavedeme do Vsetína.


Vsetínskem na kole
Velký betlém
V Horní Lidči na samém východě naší země si už dva roky, a nejen na Vánoce, mohou návštěvníci prohlédnout neobvyklý velký betlém. Zabírá plochu bezmála dvou stovek metrů čtverečních a kromě obvyklých jesliček a dalších postav z příběhu o narození Ježíška v něm najdeme i spoustu dalších zajímavostí. Některé z více než dvou set postaviček připomínají takřka vymizelá řemesla. A v betlému najdeme taky zajímavá místa, která mohou turisté obdivovat nejen v nejbližším okolí Horní Lidče, ale i na slovenské straně hranice. Na výrobě betlému se podílelo čtrnáct řezbářů, přesto celé dílo působí dojmem, jako by se narodilo v jedné řezbářské dílně. A můžeme se těšit, že třeba časem dalším postavičky i pamětihodnosti z okolí do betlému přibydou.


Velký betlém
Naučná stezka Klenov
Naučná stezka Klenov nás provede půvabným koutem Valašska kolem přehrady Bystřička. Čeká nás sedmikilometrová cesta, která se hodí i pro milovníky horských kol, a na ní deset zastavení. Vydáme se i na skalnatý hřeben Klenova. Na jeho vrcholu zvaném Zámčisko prý někdy ve 13. století stával dřevěný hrad, ale historické prameny o něm zarytě mlčí. Připomeneme si také období krátce před vydáním Tolerančního patentu, kdy tu tři jezuité zjišťovali, kolik je v kraji tajných evangelíků. A těšit se můžete ještě na Černokněžníkovu cestu, místa, kde rád sedával autor známých broučků Jan Karafiát nebo na několik pověstí o bohatství ukrývaném pod zemí. Poradí vám dokonce i to, jak zlato najít a získat, ale zatím se to nikomu nepodařilo.


Naučná stezka Klenov
Vartovna a Súlovské skály
Valašská obec Seninka se v historických pramenech poprvé objevila už na počátku 16.s toletí. Kromě toho, že si v ní můžeme připomenout staré valašské tradice, mají tu i muzeum motocyklů, vzpomínáte? My ale dnes poputujeme dál. Jsme takřka na hranicích se Slovenskem, byla by škoda k sousedům nenahlédnout. Vydáme se na cestu přes vrch Vartovna. Zastavíme se u místa, kde se ještě před vydáním Tolerančního patentu konalo velké evangelické shromáždění, do všech světových stran se rozhlédneme z rozhledny, která zdobí vrchol Vartovny a pak už si to namíříme za hranice. Čekají nás tam Súlovské skály. Kdysi na jejich vrcholu stával velký hrad, dnes už tu najdeme jen mnohé zajímavé skalní útvary. Je to jediné slepencové skalní město na Slovensku. Líbí se tu také sovám a dravcům, možná i proto se tu natáčela pohádka Král sokolů.

