Reportáže v regionech
Valašské Meziříčí
Valašské Meziříčí vybudované na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy je vstupní branou do Beskyd a Vsetínských vrchů. Za prohlídku však stojí nejen příroda, ale taky město samotné. Proslulo řemeslnou výrobou, stále živá je tu i tradice sklářské výroby a tkaní gobelínů. Nejznámější stavbu vybudovali Pernštejnové, ale říká se jí Žerotínský zámek. Podle rodu, jemuž zdejší panství patřilo téměř 250 let. Na náměstí najdete celou řadu historických domů a radnici, kterou místní zastupitelé používají bezmála 440 let. Několik desítek renesančních a barokních měšťanských domů se dochovalo i v přilehlých ulicích. Nahlédneme i do jedné z místních novinek, v nichž si užívají hlavně děti.


Valašské Meziříčí
Pastevní zvonce
Jozef Fričovský z Rožnova pod Radhoštěm se věnuje výrobě pastevních zvonců. K téhle práci se původní profesí řidič autobusu dostal až při odchodu na zasloužený odpočinek. Nemá na to tudíž žádné školy, učil se od svého kamaráda. A je na první pohled jasné, že ho tvorba opravdu těší. Nahlédneme do jeho dílny a zjistíme, co všechno taková výroba obnáší. Bude nás zajímat i to, jaký materiál používá a kde ho získává. Pan Jozef nám předvede celý postup od nastřihání a tvarování plechu. Včetně kroků, které jsou nejnáročnější. Nenecháme si ujít ani velké finále, kterým je zavěšení srdíčka. A nezapomeneme si samozřejmě poslechnout, jak jeho výtvory zní. Každý má jiný hlas. Ani dva shodně velké neznějí stejně, jak se samy přesvědčíme.


Pastevní zvonce
Ledové království
Galerie ledových soch vyrostla na přelomu starého a nového roku v Rožnově pod Radhoštěm. Vznikly pod rukama účastníků mezinárodního sochařského sympozia Ledové království, které se konalo už po dvacáté. Za celou dobu tu návštěvníci mohli obdivovat kolem dvou stovek děl víc než 120 umělců z 5 zemí. Společně si prohlédneme letošní jednotlivé unikátní chladné exponáty, ale bude nás zajímat taky to, jak vypadá práce s neobvyklým materiálem. Tvůrci mají k dispozici plochu 250 metrů čtverečních. A taky dvanáct tun sochařského ledu. Stihnout svá díla museli za dva dny. Ve stanu, kde jsou k vidění, je stále teplota pod bodem mrazu, aby sochy vydržely co nejdéle. Těšit se můžete třeba na Malého prince.


Ledové království
Adventní a vánoční zvyky
K adventnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Konají se pravidelné obchůzky různých tajemných postav. Zapalují se věnce se čtyřmi svíčkami. Ohlížíme se za končícím rokem a napjatě očekáváme ten nový. Naši předci se častěji než my pokoušeli zajistit si, aby byl co nejlepší a různými způsoby nahlédnout do budoucnosti. Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm si přiblížíme tradice typické pro Valašsko, ale nejen pro něj. Zjistíme třeba, co v domácnostech kontrolovaly takzvané Lucy a koho trestaly, jak svobodné dívky zjišťovaly, jestli se můžou těšit na vdavky i to, co nesmělo nikdy chybět na Štědrovečerní tabuli. Bude nás rovněž zajímat, proč hospodyně na Štědrý den po setmění dávaly za okna svíce.


Adventní a vánoční zvyky
Portáši
Své jméno dostali pravděpodobně z maďarštiny. V ní tento výraz označuje strážce brány. A za ty byly zřejmě považovány průsmyky, které spojují bývalé Horní Uhry s Moravou. Ano řeč bude o portáších. Jejich sbor začal fungovat přesně před třemi stovkami let. Předchůdci jeho členů zřejmě byli takzvaní věrní Valaši. Ty už od roku 1638 povolával císař v případě nebezpečí. Čelili invazi Turků nebo řádění Kuruců, což bylo vojsko uherských stavů, které se kolem roku 1700 vzbouřilo. Průsmyky ale byly zavírány i při nebezpečí nákazy, třeba prasečího moru. A součástí jejich služby byla taky ochrana ekonomických zájmů hlavy monarchie před pašeráky. Jejich časy připomínají portášské chodníčky, tedy trasy, po kterých pravděpodobně kdysi chodili. Dnes slouží hlavně jako turistické cesty, protože jsou to hřebenovky. A my si malou procházku taky nenecháme ujít.

