Reportáže v regionech
Zuberská krajka
Ministerstvo kultury od roku 2001 každoročně uděluje vybraným lidovým tvůrcům titul Nositel tradice lidového řemesla. Toto ocenění vychází z projektu UNESCO, nazvaného Žijící lidské poklady. Jedním z držitelů prestižního titulu je Marie Pyrchalová, která vyšívá takzvanou zuberskou krajku. K téhle zálibě se profesí učitelka dostala během mateřské dovolené. A ke stojanu s plátnem po pracovních povinnostech ráda usedala i poté. Prozradí nám, čím je zuberská krajka specifická a dozvíme se i to, proč se nevyšívá barevnými nitěmi, nýbrž jen bílou. Prohlédneme si taky některé vzácné muzejní kousky.


Zuberská krajka
Valaška
Už víc než sto let patří k chloubám beskydských Pusteven chaty Maměnka a Libušín, které jsou dílem architekta Dušana Jurkoviče. Před pěti lety ta druhá z nich vyhořela. Jenže milovníci tohohle koutu země i vzácné památky se odmítli smířit s tím, že už by nikdy nepřivítala hosty, a tak vznikla veřejná sbírka na její obnovu. Práce byla zahájena před dvěma lety a pomalu se chýlí ke konci. Zjistíme, jak probíhá a na co se návštěvníci už brzy můžou těšit. Navíc vás zavedeme k jedné novince, kterou je stezka vedoucí korunami stromů. Jmenuje se Valaška a nás bude zajímat, jak vyrostla a jaké zajímavosti o zdejší přírodě se na ní dozvíme.


Valaška
Vsetín
Historie Vsetína se začala psát na přelomu 13. a 14. století. V roce 1308 byl podle starých dokumentů Řádem templářských rytířů pronajat Vokovi z Kravař. A také v řadě dalších významných místních datech časů minulých byste našli osmičku. Navíc městem prochází osmnáctý poledník východní délky. Proto se právě tohle číslo stalo pojítkem zastávek vycházkové trasy, po které se tady můžete vypravit. Je jich, jak jinak, osm a celý okruh je dlouhý 2, 5 kilometru, takže na jeho absolvování potřebujete jen něco málo přes hodinu. Naše putování začneme u Panské zahrady, pak vás zavedeme ke kostelu a také k hvězdárně. Dozvíme se i to, kdo a kdy objevil planetku, která má stejné jméno jako město.


Vsetín
Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí
Na konci loňského roku oslavila Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí 120. narozeniny. Její zakladatel, akademický malíř Rudolf Schlauttauer se s technikou výroby seznámil v Norsku. Přinesl ji na Valašsko a v roce 1898 otevřel v obci Zašová dílnu, kde zaměstnával 20 tkadlen. O třicet let později se rozvíjející provoz přestěhoval do nově zrekonstruované budovy bývalé dřevařské školy ve Valašském Meziříčí, kde sídlí dodnes. Návštěvníci si tam můžou prohlédnout díla vytvořená v různých etapách fungování manufaktury. A my se dozvíme mimo jiné i to, jaký materiál se na výrobu nástěnných koberců používá a jaké motivy se na gobelínech objevují.


Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí
Řeznické muzeum ve Valašském Meziříčí
Ve Valašském Meziříčí zavítáme do řeznického muzea. U jeho zrodu stál Karel Pilčík. Pochází z rodiny, kde se tohle řemeslo dědilo po celé generace, takže toho o něm hodně ví. Dal taky dohromady spoustu starých pomůcek a strojů, které sloužily mistrům zpracování masa dřív. A prozradí nám i to, jak přišli řezníci ke svému znaku.

