Reportáže v regionech
Velký svět techniky
Když se řekne Dolní Vítkovice, vybaví se většině z nás průmyslový komplex v Ostravě, kde se vyrábělo železo. Vysoké pece už dávno vyhasly, ale život se odtud rozhodně nevytratil, z areálu se stalo kulturní centrum města. Kromě prohlídky metalurgických provozů a výstupu na futuristickou rozhlednu, si tam můžete dopřát výpravu do Velkého světa techniky. V něm jsou na ploše 14 000 m² umístěny stovky předmětů sloužících k popularizaci vědy.


Velký svět techniky
Ostravská radnice
Nejvyšší radniční věží v naší zemi se pyšní Ostrava. Tyčí se do téměř 86 metrů nad zemí a stala se symbolem moravskoslezské metropole. Je součástí budovy, u jejíhož zrodu stáli před sto lety architekti František Kolář, Jan Rubý a Vladimír Fischer. Koncem loňského roku zařadila Vláda České republiky stavbu na seznam národních kulturních památek a nás samozřejmě zajímalo, čím je tak mimořádná.


Ostravská radnice
Dolní Vítkovice
Před téměř dvěma stoletími byly na severu Moravy založeny Vítkovické železárny. V roce 1857 se v jejich sousedství otevřel černouhelný důl Hlubina a následně byla vybudována koksovna. Vytěžené uhlí se v jednom místě zpracovalo na koks, který se pak používal k tavení železa z rudy. Těžba uhlí zde byla ukončena v roce 1991 a o sedm let později vyhasla poslední vysoká pec. Po několikaleté revitalizaci se areál otevřel veřejnosti a my se jím projdeme.


Dolní Vítkovice
Zemědělské muzeum v Ostravě
Když se řekne Národní zemědělské muzeum, vybaví se většině lidí to pražské. Neméně zajímavé jsou ale i jeho další pobočky. K pěti stálým expozicím přibyla v září 2020 šestá, Muzeum potravin a zemědělských strojů v průmyslovém areálu Dolní Vítkovice na okraji Ostravy. Seznámíte se v něm se starými pomocníky při pěstování píce a obilovin i typickými krajovými specialitami. A uvidíte tu i stroj, který si zahrál hlavní roli ve známé české komedii.


Zemědělské muzeum v Ostravě
Halda Ema
Slavné ostravské hutě a doly zná snad každý. Věděli jste ale, že severomoravská metropole má také svou sopku? Tedy obrazně řečeno. Halda Ema byla před sto roky vytvořena uměle - navezením nezužitkovaného materiálu z těžby, takzvané hlušiny. V 60. letech se uvnitř vznítila a zbytky uhlí v jejím nitru hoří dodnes. Proto na tomto kopci panuje subtropické klima a daří se tu třeba stepní fauně i floře. Z vrcholu si navíc můžete dopřát jeden z nejhezčích pohledů na město a okolí. Připomeneme si i další zajímavosti, například muže, který objevil místní bohatství v podobě černého zlata.

