Reportáže v regionech
Budišov
Víte, z čeho je zrekonstruovaná střecha budovy Národního divadla? Z břidlice. My vás pozveme do míst, odkud tato jílová hmota pochází. Vypravili jsme se do Budišova nad Budišovkou, městečka nedaleko Opavy. Tamní jsou na svou břidlici patřičně hrdí a i když si uvědomují, že doba, kdy byl o její přírodní artikl velký zájem, už pominula, přesto o břidlici dokážou zajímavě vyprávět a přiblížit nám i to, jak obtížně se s ní pracuje.


Budišov
Raduň
Šest kilometrů jihovýchodně od Opavy leží obec Raduň. Z dálky vás přivítá silueta zámecké věže sídla knížecí rodiny Büchlerů. Klasicistní styl zámku ustoupil stylu romantickému a při procházce celým komplexem si necháme vyprávět příběh této stavby, třeba o tom, jak se na zámku ocitl kočárek samotného Napolena, a zavítáme i do oranžérie. Ta se totiž nedá přehlédnout. Její vůně je všudypřítomná. Po znárodnění téměř zanikla, ale díky starostlivé péči je i dnes na co se dívat i zde.


Raduň
Výroba replik historických zbraní
Následující reportáží potěšíme nejspíš muže. Bude totiž o výrobcích replik historických zbraní. Ve svém oboru patří mezi skutečné špičky a jejich meče, halapartny či dýky putují do celého světa. Na počátku toho všeho byl ale historický šerm. Všichni zbrojíři se totiž potkali v opavské skupině Rytířů z Nemanic. Brzy ale zjistili, že o jejich svépomocí vyrobené zbraně je větší zájem než o šermířské umění, které předváděli. Pověsili ho proto na hřebík, nakoupili ševcovské verpánky a kovářské kovadliny a malá dílna byla na světě.

Výroba replik historických zbraní
Zámek v Hradci nad Moravicí
V dubnu otevírají své brány hrady a zámky. Do jednoho z nich vás proto zavedeme hned v první reportáži. Projdeme jantarovou cestou, kde se dřív vybíralo mýtné, až k zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Původně gotický hrad ze třináctého století byl svědkem svatby královny Kunhuty a Záviše z Falkenštejna a jeho historie je spjata hlavně s knížecím rodem Lichnovských. Když se budete dívat, dozvíte se taky něco o místním strašidýlku, zámecké kočárovně nebo kovárně.

