Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Hlučín

Hlučín Hlučínsko, nebo také Prajzsko, je region rozkládající se mezi městy Opavou a Ostravou. K Československu byla tato oblast připojena až v roce 1920 na základě Versailleské smlouvy. Po mnichovské dohodě ovšem připadla Německu a součástí našeho území se znovu stala po skončení druhé světové války. Jejím přirozeným centrem je město Hlučín, které pravděpodobně založil Přemysl Otakar II. už v roce 1256. Připomeneme si významné události jeho historie a prohlédneme si zároveň alespoň některé místní památky. Zavítáme například na zámek, kde dnes sídlí muzeum.

MapaHlučín
videoHlučín
...
video video

Hlučín

Velké Hoštice

Velké Hoštice Přibližně 5 kilometrů východně od Opavy leží Velké Hoštice. Prošli tudy Keltové, Germáni a v 6. století se tu natrvalo usídlili Slované. Obec je v historických pramenech poprvé zmiňována v roce 1220 jako církevní majetek, který o pár let později přešel do vlastnictví velehradského kláštera. Ve své historii čelila dvěma devastujícím požárům. Poprvé v roce 1639 a podruhé 1765, kdy červený kohout poničil většinu domů. Přesto mají Velké Hoštice svým návštěvníkům co nabídnout. Největší místní chloubou je kostel sv. Jana křtitele, který byl vysvěcen přesně před 245 lety. Poté zjistíme, kdo nechal vybudovat zdejší zámek a nakonec se vydáme do historie poměrně nedávno minulé.

MapaVelké Hoštice
videoVelké Hoštice
...
video video

Velké Hoštice

Skleněné ozdoby

Skleněné ozdoby Už víc než půldruhého století uplynulo od chvíle, kdy se na vánočním stromku poprvé objevily foukané koule ze skla. Stalo se tak v Alsasku a vlastně z nouze. Jenže nápad skláře z Goetzenbrucku se rychle rozšířil po celém světě a stal se neodmyslitelnou součástí nejkrásnějších svátků v roce. Stranou nezůstali ani čeští mistři práce s křehkým materiálem. A dodnes u nás najdeme několik dílen, v nichž se baňky, jak se koulím taky říká, vyrábějí tradiční technikou. Jedna z nich funguje už 65 let v Opavě. A právě v ní nahlédneme pod ruce šikovných foukaček, které dokáží vytvořit i zvonky a další složité tvary, a taky malířek, které se starají o jejich zdobení. Dozvíme se od nich i to, jaké ozdoby by dle diktátu paní Módy měly vládnout letošním Vánocům.

MapaSkleněné ozdoby
videoSkleněné ozdoby
...
video video

Skleněné ozdoby

Zámek Raduň

Zámek Raduň Zámek patří k největším chloubám Raduně nedaleko Opavy. Své nejslavnější časy prožil po roce 1832, kdy z něj panství vládl šlechtický rod Blücherů. Usídlil se tu na celé století. Jeho příslušníci byli potomky slavného maršála, který dokázal porazit Napoleona. A byli na to patřičně hrdí, významného předka připomínali rovněž na raduňském sídle. Při jeho návštěvě si i my prohlédneme jeden z obrazů. Dozvíme se tu ale taky o tom, jak zde panstvo i služebnictvo žilo. Celé přízemí je pak věnováno dětem. Pokud si myslíte, že si žily jako v bavlnce, vyvedeme vás z omylu. Měly spoustu povinností, takže na hraní jim příliš času neubývalo. Prozradíme vám taky, jak pokrokoví byli zdejší majitelé. Už před polovinou 19. století měli vodovod a na začátku toho minulého v koupelnách z kohoutků tekla teplá voda.

MapaZámek Raduň
videoZámek Raduň
...
video video

Zámek Raduň

Raduň

Raduň Raduň určitě nepatří k nejznámějším turistickým cílům naší země. Ale jak se při naší návštěvě přesvědčíte, zajímavých památek tu mají hned několik. My se budeme věnovat především místní vošárně, tedy prádelně. Kdy přesně vznikla, to odborníci nevědí a málo informací mají i o jejím fungování. Nicméně doloženo je, že přestavby se původně obecní prádelna dočkala v době budování místního zámku ve dvacátých letech 19. století. A začali se tu starat o prádlo zámeckého panstva. Jenže v posledních desítkách let vošárna chátrala a vypadalo to s ní bledě. Pak se ovšem místní nadšenci rozhodli, že ji zachrání. A pustili se do práce. Díky rekonstrukci tu odborníci objevili i několik zajímavých dokladů fungování prádelny. A navíc tu vzniklo malé muzeum praček, ždímaček, žehliček a šicích strojů.

MapaRaduň
videoRaduň
...
video video

Raduň

Další stránky:1 2 3 4