Reportáže v regionech
Vidnava
Pokud jste ještě neslyšeli o městečku Vidnava na Jesenicku, nenechte si ujít jeho společnou návštěvu. Vzniklo už někdy ve 13. století na říčce Vidnavce. Dozvíme se, co má jeho název společného s vrbou, kterou najdeme dodnes ve znaku. A taky na nejrůznějších starých vývěsních štítech či cechovních pohárech. Za zastávku určitě stojí nejstarší provozovaná lékárna v oblasti. Jmenuje se U Černého orla a při její prohlídce si připomeneme, čím vším nejen tady naše předky kurýrovali. Pak se zastavíme v kostele sv. Kateřiny, který vyrostl na základech původního gotického svatostánku. Dozvíme se i to, že až do poloviny minulého století městem procházela hranice mezi naší zemí a Polskem a nabídneme vám rovněž výlet do okolní přírody.


Vidnava
Račí údolí
Už jste někdy slyšeli o Račím údolí? Zavedeme vás do něj. Najdeme ho v Rychlebských horách a na cestu vyrazíme z Javorníku. Kolem zámeckého parku projdeme ke kapli svatého Antonína Paduánského, která bude naším prvním zastavením. Na konci 19. století ji nechala postavit Emilie Lorencová. Pak nás čeká vyhlídka, která připomíná kostelní kazatelnu. Kdysi z ní bývala vidět i zřícenina hradu Rychleby, jenže ta je dnes schovaná za stromy. Pak už sejdeme na dno zmíněného údolí dlouhého sedm kilometrů. V něm nás čeká secesní tančírna, u jejíhož vzniku stála na počátku 20. století rodina Ütnerů. Objekt se stal kulturním centrem a taky oblíbeným výletním cílem. Po obnově se do něj čilý ruch vrátil, konají se tu třeba koncerty nebo výstavy.


Račí údolí
Česká Ves
Českou Ves najdeme v Jeseníkách v údolí pod slavnými Priessnitzovými lázněmi, v blízkosti říčky Bělé. My se z téhle obce ale vydáme na procházku okolní krajinou. Povede nás nová osmikilometrová naučná stezka, na níž nás čeká 25 panelů s různými zajímavostmi o kraji a přírodě. Dozvíme se z nich třeba i to, že právě v České Vsi se narodil největší konkurent Vincenze Priessnitze léčitel a zakladatel lázní v Lipové Johann Schroth. Zastavíme se rovněž u zákopů, které tu před lety vyhloubili ruští zajatci, budeme obdivovat skalku, která dostala jméno podle ohrožených tisů a dopřejeme si krásný výhled do krajiny. Nemineme ani kapličku, kterou místní obnovili jen podle jediné staré fotky. Kdy a díky komu tu vyrostl původní svatostánek a proč takřka zmizel ze světa? I to se dozvíme.


Česká Ves
Osada Travná
Osada Travná je dnes místem takřka opuštěným. Jen velký novogotický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie svědčí o tom, že dřív tu bývalo podstatně rušněji. Stavba svatostánku, na který se skládali místní věřící, byla velmi nákladná, ale vzniklo dílo vskutku reprezentativní. Od něj se vydáme k poutnímu místu, které nese stejné jméno jako osada. Jeho vznik je spojován s onemocněním ženy panského lesníka France Eichingera Veronikou. Jako poděkování za takřka zázračné uzdravení nechala postavit malý kostelík, ke kterému začali přicházet poutníci. Zanedlouho ho nahradila kaple, při jejíž stavbě tu prý vytryskl pramen léčivé vody. Počty přicházejících věřících rostly, takže ke svatostánku nakonec přibyla i křížová cesta, kterou si společně projdeme.


Osada Travná
Žulová
Žulovou v Jeseníkách proslavila těžba kamene. Konkrétně toho, který dal městu jeho současné jméno. Granit se tu dobýval už ve středověku, ale až v 19. století se město stalo taky centrem jeho zpracování a objevily se v něm první kamenické dílny. My se společně porozhlédneme po místních památkách, ale vydáme se taky do okolí, kde najdeme desítky opuštěných lomů. Lákají k návštěvě především rybáře, milovníky přírodního koupání a taky mineralogy. Zavítáme rovněž k vodopádům na Stříbrném potoce. Celá kaskáda je dlouhá přes sto metrů a podle pověsti ji bedlivě střeží vodník Milouš. Připomeneme si ovšem i samotné počátky města, které jsou spojeny s loupeživými rytíři z rodu Wüstehubů, kteří si tu ve 13. století postavili hrad Frýdberk.

