Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice K chloubám hanácké metropole patří barokní sloup Nejsvětější Trojice. Centrum města zdobí od počátku 18. století a stal se jakýmsi díkem za konec morové epidemie, která v té době postihla Moravu. U jeho zrodu stál místní kameník Václav Render. Přál si vytvořit dílo, které by v jiných městech neměli, a to se mu podařilo. 35 m vysoký sloup je nejvyšší stavbou svého druhu nejen u nás. Dokonce si vysloužil zápis na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Společně si ho prohlédneme a pak se vydáme k další olomoucké zajímavosti. Je jí šestice barokních kašen umístěných blízko sebe. Prozradíme vám jejich jména a přidáme příběh té nejstarší. Vybudovaná byla v roce 1707 a zdobila ji socha patrona hasičů svatého Floriana. Toho však brzy nahradil bůh Jupiter a my se dozvíme, proč.

MapaSloup Nejsvětější Trojice
videoSloup Nejsvětější Trojice
...
video video

Sloup Nejsvětější Trojice

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví Nedaleko Olomouce, v Horce nad Moravou, společně zavítáme do Domu přírody Litovelského Pomoraví. Na co se tam můžeme těšit? Řada unikátních děl našich výtvarníků a zároveň nahlédnutí do přírody. Nejprve se zastavíme v Rajské zahradě, která je dílem Františka Skály. Pak se přesuneme do Lesního chrámu Miloslava Fekara. Ten je jakousi přírodní observatoří, v níž nás čeká putování Slunce, čtvero ročních období, seznámíme se s koloběhem života a díky horoskopu poznáme i svou povahu. Dalším zajímavým místem, kde můžeme poznávat svět kolem nás, je Sluneční hora snů. Kdo má chuť, vystoupá na její vrchol a vychutná si kontakt s krajinou, kdo se raději drží při zemi, taky nezůstane ochuzen. Společně odhalíme i význam Ohniště zlaté spirály a vybereme si některou ze zdejších bran, která nás povede.

MapaDům přírody Litovelského Pomoraví
videoDům přírody Litovelského Pomoraví
...
video video

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Pevnost poznání

Pevnost poznání Olomouc bývala opevněnou baštou monarchie. Z rozlehlého opevnění se do dnešních časů dochovala jen takzvaná Pevnůstka. A její část se teď proměnila v Pevnost poznání. Nahlédneme společně do historie, ale taky se přiučíme. Nový projekt je určen především dětem a měl by je nechat nahlédnout zábavným způsobem do světa vědy. Čeká nás tak kupříkladu osmimetrový model mozku. Pořádně ho prozkoumáme a zjistíme, jak to v něm vlastně funguje. Třeba i to, že neuronů bychom v něm napočítali desetkrát víc, než je lidí na planetě a co se v naší myslivně děje ve chvílích, kdy spíme. Pak se vydáme do expozice nazvané Živá voda a projdeme si interaktivním korytem řeky Moravy. Co se dozvíme tam? Nechte se překvapit.

MapaPevnost poznání
videoPevnost poznání
...
video video

Pevnost poznání

Tršice

Tršice Před několika lety se dočkal knižního vydání Deník Otty Wolfa, židovského chlapce, který s rodiči a sestrou prchl před transportem do Terezína a ukrýval se v Tršicích a Zákřově na Přerovsku. V deníku popsal roky života, který provázel každodenní strach z prozrazení a ohrožení života. Zaznamenal v něm, s kým se potkali, jak žili, co dělali. Jen poslední stránky dopsala jeho sestra. My se dozvíme, proč. V Tršicích totiž vybudovali pětikilometrovou naučnou stezku, která nám na pěti zastaveních všechny, kterým osud v tomhle příběhu přidělil roli, připomene. Místní občané si za odvahu, s níž několik let celou rodinu ukrývali, vysloužili prestižní židovské ocenění. A když už budeme v Tršicích, zavítáme i k místní tvrzi, kde najdeme vesnické muzeum, a zastavíme se u obří žáby, která je prý jednou z největších v Evropě.

MapaTršice
videoTršice
...
video video

Tršice

Od kolébky po hrob

Od kolébky po hrob V olomouckém Vlastivědném muzeu nás čeká procházka životem obyvatel hanáckého venkova v předminulém století. Projdeme si ho pěkně popořádku, od prvních okamžiků až po smrt. Však taky nová expozice dostala název Od kolébky po hrob. Zajímat nás budou především různé zvyky a rituály, které důležité mezníky i každodenní žití provázely. Dozvíme se, jak ženy bojovaly se zlými silami, které je měly ohrožovat během těhotenství, porodu i šestinedělí. Budoucí maminka se prý třeba nesměla podívat na zajíce, aby dítě nemělo zaječí pysk nebo na ropuchu, aby nemělo škaredou kůži. Takzvané těžko hodince se tu říkalo, že se v domě bourají kamna. Smrti se lidé nebáli, umírání bylo tak trochu věcí veřejnou. Bude nás zajímat, jak se člověk tehdy se světem loučil a objevíme i další zajímavosti.

MapaOd kolébky po hrob
videoOd kolébky po hrob
...
video video

Od kolébky po hrob

Další stránky:« 7 8 9 10 11 »