Reportáže v regionech
Červený kostel v Olomouci
Ve Vědecké knihovně v Olomouci pečují o skoro 2 miliony a 400 tisíc svazků. Co do rozsahu fondu jde o třetí největší instituci svého druhu v republice. Její historie sahá až do druhé poloviny 16. století, kdy byla založena spolu s jezuitskou kolejí. Dnes sídlí v několika budovách, včetně jedné poměrně netradiční – odsvěceného novogotického chrámu v centru města, takzvaného Červeného kostela. Ten stojí za pozornost nejen díky své zajímavé historii, ale také kvůli nedávné rozsáhlé rekonstrukci.


Červený kostel v Olomouci
Arcidiecézní muzeum
Duchovně-kulturním centrem Olomouce bývalo Svatováclavské návrší. V jedenáctém století na něm vyrostl hradní areál a později i palác a kapitulní děkanství. V tomto komplexu v roce 2006 vzniklo Arcidiecézní muzeum, které získalo před osmi lety jako první česká památka prestižní označení Evropské dědictví. V minulých dvou letech prošlo rekonstrukcí a dočkalo se rozšíření. Letos tak mohou návštěvníci obdivovat některé prostory, které dosud nebyly nikdy přístupné.


Arcidiecézní muzeum
Konvikt Olomouc
Olomouc je odedávna městem vojáků a studentů. Univerzitní i vojenské dějiny v sobě unikátním způsobem spojuje budova bývalého jezuitského konviktu. Svůj dnešní charakteristický půdorys ve tvaru písmene E barokní stavba získala v 70. letech 17. století. Její bohatě zdobené interiéry se do velké míry dochovaly do dnešních dnů. V současnosti je konvikt kulturní památkou a také Uměleckým centrem Univerzity Palackého. Jeho nejkrásnější prostory si společně prohlédneme.


Konvikt Olomouc
Skleníky Flora Olomouc
Kulturní památkami se stávají zejména historické budovy. V Olomouci se ale, pro mnohé překvapivě, tímto titulem pyšní i palmový skleník v areálu Výstaviště Flora. Vedle něj pak najdete další tři. Všechny jsou plné exotických dřevin a rostlin. Patří k nejstarším a rozsahem exponátů také k největším v České republice. Dohromady zabírají plochu přes čtyři tisíce metrů čtverečních, z nichž zhruba tři čtvrtiny jsou přístupné pro návštěvníky.


Skleníky Flora Olomouc
Litovel
Litovel vyrostla ve 13. století v místech, kde se řeka Morava dělila do několika ramen a poskytovala tak městu přirozenou ochranu. Založil ji český král Přemysl Otakar II. V době husitských válek sice přestala panovníkům patřit, ale rozvíjela se i pod správou dalších majitelů. Od počátku 17. století patřila Lichtenštejnům, za nichž ovšem začala ztrácet na významu. Stovky let dlouhou historii tu dodnes připomíná řada památek, z nichž některé si společně prohlédneme.

