Reportáže v regionech
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Mezi perly Olomouce patří třeba kostel sv. Mořice s největšími varhany ve střední Evropě nebo chrám sv. Michala. Ve stejné době, tedy v polovině 13. století, vyrostl i další neméně zajímavý objekt – bývalý klášter klarisek, který dnes slouží Vlastivědnému muzeu. Stejně jako jiné konventy, měl i ten místní pohnutou historii. Využíván byl třeba jako kasárna nebo špitál. Letos uplyne 100 let od chvíle, kdy byla pod jeho střechu umístěna 4 muzea, do té doby fungující samostatně.


Vlastivědné muzeum v Olomouci
Historická tramvaj v Olomouci
Olomouc se pyšní nejen celou řadou architektonických památek, ale také dlouhou historií hromadné dopravy. Už ve dvacátých letech minulého století měli v hanácké metropoli jako první na Moravě městské autobusy. A ještě déle, konkrétně od konce věku devatenáctého, jezdí tamními ulicemi tramvaje, Síť kolejí byla původně dlouhá zhruba pět kilometrů, dnes měří téměř osmkrát tolik. Kromě běžných vozů na ní můžete příležitostně vidět jeden prvorepublikový, kterým se svezeme i my.


Historická tramvaj v Olomouci
Červený kostel v Olomouci
Ve Vědecké knihovně v Olomouci pečují o skoro 2 miliony a 400 tisíc svazků. Co do rozsahu fondu jde o třetí největší instituci svého druhu v republice. Její historie sahá až do druhé poloviny 16. století, kdy byla založena spolu s jezuitskou kolejí. Dnes sídlí v několika budovách, včetně jedné poměrně netradiční – odsvěceného novogotického chrámu v centru města, takzvaného Červeného kostela. Ten stojí za pozornost nejen díky své zajímavé historii, ale také kvůli nedávné rozsáhlé rekonstrukci.


Červený kostel v Olomouci
Arcidiecézní muzeum
Duchovně-kulturním centrem Olomouce bývalo Svatováclavské návrší. V jedenáctém století na něm vyrostl hradní areál a později i palác a kapitulní děkanství. V tomto komplexu v roce 2006 vzniklo Arcidiecézní muzeum, které získalo před osmi lety jako první česká památka prestižní označení Evropské dědictví. V minulých dvou letech prošlo rekonstrukcí a dočkalo se rozšíření. Letos tak mohou návštěvníci obdivovat některé prostory, které dosud nebyly nikdy přístupné.


Arcidiecézní muzeum
Konvikt Olomouc
Olomouc je odedávna městem vojáků a studentů. Univerzitní i vojenské dějiny v sobě unikátním způsobem spojuje budova bývalého jezuitského konviktu. Svůj dnešní charakteristický půdorys ve tvaru písmene E barokní stavba získala v 70. letech 17. století. Její bohatě zdobené interiéry se do velké míry dochovaly do dnešních dnů. V současnosti je konvikt kulturní památkou a také Uměleckým centrem Univerzity Palackého. Jeho nejkrásnější prostory si společně prohlédneme.

