Reportáže v regionech
Světelský oltář v Adamově
V posledním zastavení zavítáme do Adamova na Blanensku. Důvod naší cesty s kamerou byl jednoduchý: světelský oltář. Devět metrů krásy vyřezané z lipového dřeva spatřilo světlo světa v 16. století. Do Adamova ho přivezli Lichtensteinové. Za své jméno vděčí německému městu Zwettl (Světlo). Odborníci ho označují jako jeden z evropských unikátnů pozdní gotiky s prvky baroka. Neznámý umělec v duchu vizionářské tradice a podunajské školy, která se vyznačovala rostlinnými ornamenty, plně uplatnil symbol onoho zázračného dubu, jehož ústředním motivem se stala legenda z 5. století o nanebevzetí Panny Marie. Z původního světelského oltáře je dochována pouze střední část a je umístěna v kostelíku sv. Barbory právě v Adamově u Brna.


Světelský oltář v Adamově
Pivovar Černá Hora
I horníci se rádi po práci napili a oblíbeným mokem u nás bylo vždycky pivo. V roce 1530 se začalo pivo vařit v pivovaru Černá Hora, dnes jde o nejstarší moravský pivovar, který dokáže uvařit z 30 bylinek skvělý pivní aperitiv. Jeho zakladatelé Jaroslav a Tass Černohorští se už nedovědí, že jejich pivovar se dnes pyšní Evropskou zlatou hvězdou. A místní odborníci se činí stále dál. Ledáky nebo bednaře tady už nepotkáte, kdo to je hašpulant, už taky asi nevíte, ale pozvání na ochutnávku, zatím třeba jen tu televizní, přijmout určitě můžete.


Pivovar Černá Hora
Býčí skála
Pak se dozvíte, proč se Býčí skále říká právě Býčí. Těch teorií je několik a vy sami budete mít možnost vybrat si tu zaručeně správnou. Býčí skálu najdete na jižní Moravě v Moravském krasu a vězte, že nejde jen o jednu jeskyni, ale o celý podzemní komplex útvarů. A každý z nich se nějak jmenuje. Díky Sošce bronzového býčka nalezené v 19. století se z tohoto místa stalo jedno z nejvýznamnějších turistických míst oblasti.


Býčí skála
Roudické propadání
Pokud nevíte, co to je Roudické propadání, pak se s kamerou, která se ráda toulá, vypravte do jeskynní prohlubně v Moravském krasu. Půjde o jakousi výpravu opředenou spoustou těch nej, nej. Potok, který tady teče, totiž mizí ve skále, propadá se a po 13 kilometrech se opět vynořuje. Krásným jeskynním komplexem nás provede speleolog pan Tůma a my vám k tomu ještě přidáme návštěvu starého větrného mlýna, ve kterém své sehrála i koza.


Roudické propadání
Křtiny
Na Moravě zůstaneme i v dalším toulání. V Křtinách jsme si prohlédli Mariánský chrám a v něm pak Pannu Marii Křtinskou. Jde o jednu z nejznámějších světic i známou poutní zastávku obestřenou pověstmi a záhadami. O příběhu tohoto místa, o jeho geniu locci, nám bude vyprávět páter Tomáš Prnka, děkan místního chrámu s patnácti hlasitými zvony.

