Reportáže v regionech
Senetářov
Malá obec Senetářov na Moravě má pouhých pět stovek obyvatel. Ale přesto se pyšní unikátním svatostánkem. Nestojí tu stovky let, vyrostl až v druhé polovině minulého věku. Tedy v době, která nebyla příliš víře nakloněna. Jeho budování bylo provázeno řadou komplikací a taky věcí poměrně tajenou. První myšlenky na stavbu se v hlavách místních obyvatel zrodily už za druhé světové války. Tehdy museli opustit obec kvůli zřízení vojenské střelnice. A slíbili patronovi své vesničky, že pokud se budou v budoucnu smět vrátit domů, pořídí mu kapli. Jenže splnit slovo mohli až po několika desetiletích. Povolení totiž získali teprve v době politického uvolnění na konci šedesátých let. Chrám zvenku připomíná loď a není to náhoda. Prohlédneme si i výzdobu interiéru a zjistíme, co všechno se v něm po dokončení dělo.


Senetářov
Dům přírody Moravského krasu
O několik stovek miliónů let proti proudu času se přeneseme v Moravském krasu. Konkrétně v Domě přírody ve Skalním mlýně, kde si připomeneme historii zdejší krajiny. V době, o níž už byla řeč, se nacházela pod hladinou moře. Což ji potkalo i později. Místní odborníci nám prozradí, jak se tahle skutečnost podepsala na dnešní podobě celé oblasti. A pak se společně vydáme do jedné z pěti přístupných jeskyní. Vybrali jsme si Kateřinskou. Podle legendy dostala jméno pastýřovy dcery, která v ní zabloudila při hledání ovečky a nenašla už cestu ven. Podrobně prostory prozkoumal až profesor Karel Absolon, který objevil unikátní krápníkovou výzdobu. A další výzkumy prokázaly, že tu žili naši předci, ale taky jeskynní medvědi.


Dům přírody Moravského krasu
Zámek Boskovice
Zámek v Boskovicích nechal v roce 1812 vybudovat František Xaver z Dietrichsteina, majitel panství. V tehdy módním stylu, díky němuž se sídlu říká empírová perla Moravy. K jeho ozdobám patří monumentální trojramenné schodiště vedoucí k reprezentačním místnostem prvního patra. Za pozornost rozhodně stojí knihovna s víc než 11 tisíci svazky vázanými vesměs v kůži a zdobenými zlatem. Vzácný je i globus ze 17. století vyrobený z mědi. Souhvězdí jsou na něm znázorněna heraldickými znaky. Nemineme ani jednu z nejstarších prostor zámku. Chodbu, která připomíná, že tu kdysi stával klášter. A nahlédneme taky do bytu, v němž po znárodnění dožívala rodina posledního místního pána s modrou krví hraběte Alfonse Karla Mensdorff-Pouilly.


Zámek Boskovice
Na výlet z Žernovníku
Z obce Žernovník se vydáme na výlet do krajiny na pomezí Českomoravské a Drahanské vrchoviny. Nejprve vyšlápneme na vrchol rozhledny. Potěšit se z ní můžeme krásami části Boskovické brázdy, ale taky Hořického hřbetu nebo Malého a Velkého Chlumu. V údolí říčky Lubě, která zřejmě dostala jméno podle mlýnského lubu, nás upoutá prazvláštní výtvor přírody. Skalní útvar, který dostal jméno Krkatá bába. Váže se k němu několik legend. Jedna vypráví o svatbě, na které kdosi nevěstu i s hosty proklel a proměnil ve skálu. A zlákat se necháme i k návštěvě Černé Hory. Místu, kde se už od středověku vaří zlatavý mok. První zmínky pocházejí z konce 13. století a řadí zdejší pivovar mezi nejstarší v republice. Navíc tu k poctě slavného řemesla vyrostlo i muzeum.


Na výlet z Žernovníku
Rájec nad Svitavou
Naše zastávka na zámku v Rájci nad Svitavou potěší nejen milovníky historických památek, ale především obdivovatele vznešených kamélií. Už desítky let je tu pěstují, zdejší sbírka je dokonce jedna z největších ve střední Evropě. Najdeme v ní klasické odrůdy, ale taky nově vyšlechtěné. Dohromady tu kvete kolem 1500 rostlin. A už dvě desítky let na zámku nabízejí návštěvníkům neobvyklou podívanou v podobě různých aranžmá. Zároveň si samozřejmě připomeneme, kde mají kamélie svůj domov, jak velké úctě se tam těšily a kdy začaly dobývat náš kontinent. V 19. století ovládly sídla evropských králů a z květinového trůnu vytlačily tehdy vládnoucí tulipány a hyacinty. Při procházce mezi květy různých barev od bílé až po temně rudou, můžete přemýšlet o tom, čím hlavám pomazaným učarovaly.

