Reportáže v regionech
Tichá Orlice
Posledních letních dnů využijeme k tomu, abychom se ještě vypravili na vodu. Tentokrát nás zlákala Tichá Orlice, konkrétně její šestnáctikilometrový úsek mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí. Patří prý k nejkrásnějším. Nejprve se porozhlédneme v okolí Letohradu, kde bylo nedávno otevřené přírodní geologické a vodní muzeum. Pak se zastavíme u hradu Lanšperk, který střežil Tichou Orlici už na konci 13. století. Dlouho byl centrem panství, pustnout začal poté, co se místní šlechta přestěhovala do pohodlnějších a modernějších zámků. Z vyhlídkové plošiny dohlédneme pořádně daleko, až k Jeseníkům. Naše putování skončíme u tábořiště Cakle a poradíme vám, jak spojit výlet po vodě s yklistickým.



Tichá Orlice
Vojenské muzeum Králíky
Králicko na východě Čech není pro příznivce vojenské historie místem neznámým. Velkým lákadlem jsou obranné pevnosti z období mobilizace před druhou světovou válkou. Jejich centrem se v devadesátých letech minulého století stalo Vojenské muzeum přímo v Králíkách. Proměnil se v něj zásluhou nadšenců bývalý chátrající kravín, takže prostoru pro vzácné exponáty je tu víc než dost. Expozice je rozdělena do několika částí, jedna je věnována i významným osobnostem mobilizačních časů – armádnímu generálovi Ludvíku Krejčímu a brigádnímu generálovi Bohuslavovi Fialovi. Velký prostor dostala také speciální ženijní technika.


Vojenské muzeum Králíky
Česká Třebová
Česká Třebová je významným železničním uzlem. Ale také městem s dlouhou historií, řadou architektonických památek i přírodních krás v okolí. My se nejprve zastavíme v nejstarší části města. Jeho dominantou je rotunda svaté Kateřiny. Místo pro její vybudování si patronka podle pověsti zvolila sama. Stavba, která v počátcích zřejmě sloužila pro soukromé modlitby šlechtice pověřeného založením města, v průběhu staletí prošla řadou proměn. Dodnes se těší zájmu místních i turistů. Ty lákají i Třebovské stěny táhnoucí se v délce deseti kilometrů nad Českou Třebovou. K jejich zajímavostem patří také četné prameny. A rušno bývá stejně tak v řadě trampských osad, které kolem města vyrostly už před desítkami let.


Česká Třebová
Cimrmanova světnička
V Letohradě nemají jen známé muzeum řemesel, ale na tamním zámku také světničku Járy Cimrmana. Místní sdružení příznivců slavného génia v něm shromáždilo spoustu neobvyklých předmětů ze života nedoceněného génia. A také hned několik jeho vynálezů. Například důmyslnou past na myši nebo lžíci „hladomorku“. A dokonce i sochy se tu Mistr dočkal. Snad by nepovažoval za neuctivé, že jsme se z jeho světničky vypravili také do okolní přírody. Naším cílem byla mimo jiné rozhledna na nedalekém Suchém vrchu, kterou kdysi navštívil dokonce i prezident Beneš.


Cimrmanova světnička
Králický Sněžník
Po naučné stezce Králický Sněžník se projdeme nejmenším pohořím u nás. Jeho příroda si vysloužila vyhlášení národní přírodní rezervací. Na čtrnácti kilometrech stezky nás čeká patnáct zastavení. Jedno například u sochy slona, který je symbolem celého pohoří. Dozvíme se samozřejmě i to, jak se sem dostal. Jedním z nejzajímavějších míst na celé stezce je pramen Moravy. Ten najdeme v nadmořské výšce 1380 metrů. A nepřehlédneme ani vrchol Králického Sněžníku, o který se musíme dělit s polskými sousedy. Zhruba 200 metrů od vrcholku se pak nachází historické trojmezí Čech, Moravy a Slezska.

