Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Perníkářské formy

Perníkářské formy Perník patří k oblíbeným pochoutkám už po staletí, první zmínky o něm u nás bychom našli už ve 14. století. A celkem záhy začali pro výrobu používat vyřezávané dřevěné formy. Řezbáři, kteří je uměli tvořit, patřili k váženým řemeslníkům. Jedním z těch, kteří tohle řemeslo udržují při životě, patří Oldřich Kvapil z Hořic. Dozvíme se od něj, že nejlěpe se mu pracuje s hrušňovým dřevem, které je tvrdé a odolné, což je dost důležité. Pan Kvapil za léta vytvořil už zhruba tisícovku forem, nejprve se inspiroval starými vzory, pak začal vymýšlet vlastní. Prozradí nám také to, jaké motivy používali jeho předchůdci. Do své dílny nás nechá nahlédnout i mistr perníkář Aleš Vostřez, který se také do vyřezávání forem pustil. Ukáže nám své nejunikátnější kousky. Pokud byste práci obou pánů chtěli vidět na vlastní oči, poradíme vám, kde máte možnost.

MapaPerníkářské formy
videoPerníkářské formy
...
video video

Perníkářské formy

Textilní panenky

Textilní panenky Panenky v různých podobách provázejí dětství malých slečen už po mnoho generací. První zmínky o malých dámských figurkách pocházejí z Egypta, kde se našly v hrobech faraonů. Původně se vyráběly ze dřeva, hlíny nebo kožešiny. V devatenáctém století se pak hitem staly keramické a porcelánové. Nás ale tentokrát budou zajímat hlavně látkové. Ty totiž šijí Dagmar Janková s Marií Fouskovou v Rokytnu u Pardubic. A prozradí nám, jak jejich malé krasavice vznikají. Abychom neřekli všechno už teď, napovíme jen, že nejprve se musí nakreslit, pak přijde na řadu obšívání, tvarování a samozřejmě také oblékání. Dozvíme se i to, kolik malých panenek už mají obě dámy v tom dobrém slova smyslu na svědomí.

MapaTextilní panenky
videoTextilní panenky
...
video video

Textilní panenky

Výstava hodin

Výstava hodin S časem bojuje každý z nás. Už hodně dlouhou dobu nám ho neúprosně měří hodiny. Ale ty, které používali naši předci, se od našich moderních hodně lišily. Nejdřív přišly na řadu přesýpací a sluneční. A rozhodně nebyly věcí běžnou. Vzácností a předmětem těžce dostupným byly i první hodiny s otáčejícími se kolečky. Kyvadla se pak objevila v sedmnáctém století. Hodiny se v té době pomalu stávaly také uměleckým předmětem, který sloužil k reprezentaci. Při cestě vývojem hodinových strojů i skříněk, do kterých byly ukládány, zjistíme i to, jak dalece ovlivňovala jednotlivé etapy paní Móda. Tohle všechno nás čeká na výstavě Východočeského muzea v pardubickém zámku.

MapaVýstava hodin
videoVýstava hodin
...
video video

Výstava hodin

Století autoškoly

Století autoškoly Výuka řízení v autoškolách je pro nás naprosto běžnou záležitostí, ale před sto lety byla doslova v plenkách. První autoškola byla založena v roce 1907 v Mladé Boleslavi při firmě Laurin a Klement. V té se učili řidiči, kteří pak byli dodáváni majitelům s novými automobily. První nefiremní výuka řízení pak vznikla pravděpodobně v roce 1910 v Pardubicích. Ve městě perníku, konkrétně ve Východočeském muzeu se pak také můžeme vypravit do historie výuky řízení i motorismu jako takového. Čeká nás tam řada exponátů používaná k výuce teorie a praxe v minulosti, mimo jiné i náš vynález – motocykl JAWA z roku 1938 s dvojím řízením.

MapaStoletí autoškoly
videoStoletí autoškoly
...
video video

Století autoškoly

Muzeum Černého divadla

Muzeum Černého divadla Naše černé divadlo se proslavilo daleko za hranicemi republiky. A nedávno se dočkalo i svého muzea. Je první svého druhu na starém kontinentě a najdete ho v Cholticích na Pardubicku. Dozvíte se v něm o vzniku téhle divadelní disciplíny, která se už skoro řadí mezi padesátníky. Čeká na vás osmistovka loutek, které se díky kouzlení tvůrců při představeních neustále objevují a mizí. Připomenete asi i základní trik fungování černého divadla. Zdánlivě jednoduchý černý samet. A do pohádky vás zavedou i masky z představení o Robinsonovi.

MapaMuzeum Černého divadla
videoČerné divadlo na zámku Choltice
...
video video

Černé divadlo na zámku Choltice

Další stránky:« 6 7 8 9 10 »