Reportáže v regionech
Vysoké Chvojno
Vysoké Chvojno je malá půvabná obec, jejíž název je odvozen od okolních lesů, které bývaly většinou jehličnaté. Krajina je protkaná sítí cyklostezek a turistických tras, které propojují Pardubický a Královehradecký kraj. Při výpravě po nich vás upoutají třeba mohutné buky v takzvaných oplocenkách. Své kouzlo má i přírodní rezervace Prachovská stráň. A rozhodně nepřehlédnete stádo bizonů. Jiřího Stárka prý k jejich chovu před osmi lety přivedl nápad pořídit si netradičního, s nadsázkou řečeno, čtyřnohého mazlíčka. Prozradí nám o těchto obrech celou řadu zajímavosti. A od nich se pak přesuneme do unikátního arboreta s víc než dvěma stovkami dřevin a keřů z celé severní polokoule naší planety.


Vysoké Chvojno
Motomuzeum Sezemice
Určitě jste zaregistrovali, že po zimní přestávce zase na silnice vyrazili příznivci rychlých strojů na dvou kolech. Už desítky roků mezi ně patří taky Libor Novák ze Sezemic u Pardubic. Ten navíc motocykly sbírá a před několika lety pro ně dokonce vybudoval muzeum. Vystaveno v něm je přes 140 motorek především ze 70. a 80. let minulého století. Libor zná příběh každé z nich a alespoň některé nám bude vyprávět. Jeho největší láskou jsou takzvané bavoráky. Dozvíme se, jak se tahle značka vyvíjela i to, která významná osobnost se na jednou ze strojů při předvádění projela. A samozřejmě nás bude zajímat, jestli zájem o burácející stroje po Liborovi podědil jeho potomek.


Motomuzeum Sezemice
Keramik Miloslav Chaloupka z Brozan na Pardubicku
Miloslav Chaloupka z Brozan na Pardubicku se s keramickou hlínou seznámil v 15 letech, kdy se přihlásil do školního kroužku. Svoje první dílko, kterým byla lodička v bouři, má prý dodnes schované. Po ukončení studia začátkem 80. let zůstal, jak se říká, na volné noze, což byla v té době zvláštnost. Na Starém městě v Pardubicích získal malý ateliér, kam si pořídil keramickou pec. Dnes má na svém kontě řadu výstav doma i v zahraničí. Nahlédneme do jeho ateliéru. Hodně svých děl modeluje Miloslav z volné ruky. Jejich podobu má většinou jen v hlavě. U složitějších kusů si ale raději prvotní nápad nakreslí. Jeho vznik a realizaci totiž občas dělí i několik let. Základem pro práci je jemná žacléřská hlína. Dělá příjemný povrch. Hodí se třeba na kachle. Dozvíme se, co všechno musí mistr tradičního řemesla zvládnout.


Keramik Miloslav Chaloupka z Brozan na Pardubicku
Boty šité do rámu
Pavla Švientyho z Pardubic, přestože je původem stavař, ševcovina okouzlila natolik, že si v roce 2008 otevřel svoji první dílnu. Od té doby se svému původně velkému koníčku věnuje profesionálně. A nás do svého království nechá nahlédnout. Boty se v něm šijí pěkně postaru. Žádné složité stroje Pavel k práci nepotřebuje. Používá především hovězí a telecí kůže, nebrání se ale ani práci s exotickými materiály. Prozradí nám, co všechno je k výrobě jednoho páru střevíčků zapotřebí, jak dlouho celý proces trvá a v čem jsou největší výhody ručně šité obuvi na míru. Navíc nám Pavel předvede unikátní kousky, které dělá třeba pro skupiny historického šermu.


Boty šité do rámu
Vášeň, čas a sklo
Na zámku v Pardubicích se na výstavě Vášeň, čas a sklo představuje sklářský výtvarník Jan Frydrych ze Šluknova. Jeho ohromující plastiky zná celý svět, ale velká sbírka historických hodin a hodinek, kterou dával roky dohromady, je k vidění poprvé. Její majitel nám prozradí, jak vlastně vznikala, kdo ho k téhle vášni přivedl a samozřejmě nám některé vzácné kousky předvede. Nechybějí tu například empírové hodiny ve tvaru lyry či pozlacený skvost pocházející z Rakouska. Najdeme na něm vyobrazenou císařovnou Sissi a monarchou Františkem I. Celkem kolekce plná unikátů čítá 450 časoměřičů, návštěvníci můžou samozřejmě obdivovat jen část z nich.

