Reportáže v regionech
Velinský kostelík
Vesnice, kterou jsme navštívili, byla založena už v roce 1366 a první prameny se zmiňují i o kostelíku, který tady byl. Patří svatému Mikuláši a my jsme se přesunuli do Velin na Pardubicku. Kostelík dnes míří obdivovat především turisti: zajímavá stropní klenba, dřevěný strop a ukázky lidového baroka – to vše za koukání určitě stojí. Zajímavá je i márnice a jako naprostá rarita... zvon. Výjimečný je tím, že jde nejstarší zvonový nápis v češtině. Je to zvon, kterému se říká Velký, a má ještě svého menšího bratříčka.


Velinský kostelík
Muzeum perníku
Voňavým perníkem pak zavoní naše druhá reportáž. V té se vypravíme do Muzea perníku – ne přímo do Pardubic, ale ke Kunětické hoře. Loupat perníček nám pomůže provozovatel perníkové chaloupky Luděk Šorm, díky němuž se podíváme, jak se takový perník vyráběl, a prohlédneme si spousty jiných pomůcek a vzácností, ale hlavně – uvidíme, jak se dá taky zamyslet nad výchovným posláním této pohádky, ve které hraje perník spolu s Jeníčkem a Mařenkou velmi důležitou roli. A možná se dozvíte nějaký zajímavý perníkový recept.


Muzeum perníku
Perníkářský krámek
Při návštěvě Pardubic by byla velká chyba omezit se jen na nějaký perníkářský krámek. Nepřehlédnutelnou dominantou centra města je romanticky vyhlížející renesanční zámek. Ve 14. století patřil mocnému rodu Pernštejnů. Právě oni velkorysou přestavbou vtiskli svému sídlu punc unikátní architektonické památky.

