Reportáže v regionech
Automatické mlýny
Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích byly prvním velkým projektem architekta Josefa Gočára a jsou významnou stavbou svébytného českého stavebního slohu – rondokubismu. Styl, pro který jsou typické obloučkové zdobné prvky, se v architektuře dvacátých let uplatnil v bývalém Československu jako jediné zemi na světě. Mlýny sloužily k výrobě mouky více než 100 let a v roce 2014, po ukončení provozu, byly vyhlášeny národní kulturní památkou. Po velké rekonstrukci se v loňském roce celý areál otevřel pro veřejnost.


Automatické mlýny
Pernštejnská rezidence v Pardubicích
Pardubický zámek patřil od konce 15. do počátku 16. století významnému rodu Pernštejnů. Právě oni svému sídlu dopřáli velkorysou přestavbu, čímž z něj učinili unikátní architektonický skvost. Původní hrad přetvořili na renesanční palác a kolem něj nově vybudovali mohutné opevnění. V posledních letech tato národní kulturní památka prošla řadou rekonstrukcí a pro návštěvníky tu připravili nový prohlídkový okruh. Zavede je i do míst dosud nepřístupných.


Pernštejnská rezidence v Pardubicích
Zámek Pardubice
Zámek v Pardubicích nechali na přelomu 15. a 16. století vybudovat Pernštejnové, coby své rodové sídlo. Ale už po roce 1560 přestal těmto účelům sloužit. Byl přestavěn na velkostatek, sklad a pivovar. Na konci 19. věku v něm našlo útočiště městské muzeum, které tam funguje dodnes. Nedávno byla v podzemních prostorách areálu otevřena pro návštěvníky nová expozice s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš. Mapuje vývoj platidel všeho druhu. Krom toho je tam k vidění i jeden velmi vzácný poklad z 10. století. Jaký? To se dozvíte v naší reportáži.


Zámek Pardubice
Pardubické divadlo
Divadlo postavené v secesním stylu na počátku 20. století patří k architektonickým perlám Pardubic. Na jeho výzdobě se podíleli tehdejší věhlasní mistři umění. Bylo vybudováno podle návrhů akademického architekta Antonína Balšánka a sochu Genia s tváří Emy Destinové na čele budovy vytvořil akademický sochař Bohumil Kafka. Ten je mimo jiné i autorem největší jezdecké skulptury na světě – Žižkova pomníku na Vítkově v Praze. Východočeský svatostánek milovníků divadelního umění se v letech 2001 – 2002 dočkal rozsáhlé rekonstrukce. Připomeneme si jeho vznik i velký požár, který ho poničil. A samozřejmě si tento skvost prohlédneme.


Pardubické divadlo
Východočeské muzeum v Pardubicích
Východočeské muzeum v Pardubicích slaví dvě kulatá výročí, 140 let od svého vzniku a 100 let od chvíle, kdy Muzejní spolek zakoupil místní zámek, do jehož prostor umístil své expozice. Se založením instituce, která by mapovala historii a schraňovala poklady, ve městě perníku dlouho otáleli. Impulsem se stala až úspěšná přednáška dr. Emila Holuba o cestě do Afriky, ze které v roce 1883 vznikl základ muzejních sbírek. Postupně přibývaly další předměty, věci obyčejné, vzácné i kuriózní. 140 exponátů s příběhy si teď mohou zájemci prohlédnout. K vidění jsou Zlaté přilby, motocykly, vzácné zbraně, šperky, sklo, nábytek, hodiny, dobové oblečení i kolekce zlatých dukátů.

