Reportáže v regionech
Kovář Michal Jožák
Kovářství bylo odjakživa opředeno mnoha mýty a pověrami. Bylo to hlavně kvůli práci s ohněm, který byl zpracování kovu nepostradatelný. Muži černého řemesla byli váženými osobami už od středověku, protože se bez nich se žádný další řemeslník neobešel. Dnes se tento obor stal také uměleckou činností, které zasvětil svůj život i Michal Jožák. Svou dílnu má pod hradem Košumberk a pod jeho rukama se rodí velké historické klíče, kříže nebo mohutné brány.


Kovář Michal Jožák
Šilinkův důl
Malebné údolí nazvané Šilinkův důl vyhloubila mezi obcemi Předhradí a Kutřín nedaleko Skutče na Chrudimsku říčka Krounka. Na své si tu přijdou milovníci krásné přírody i dobrodružství. Pokud totiž chcete projít celou lokalitu, musíte zdolat snad nejmenší českou ferratu, trasu zajištěnou řetězy a žebříky. Prohlédnout si můžete i hrad Rychmburk, který byl až donedávna veřejnosti nepřístupný.


Šilinkův důl
Ruční zpracování lnu v tkalcovně v Hlinsku
Hlinecko bylo po staletí vyhlášenou lnářskou oblastí. Pěstování a zpracování tradiční rostliny patřilo k významným zdrojům obživy zdejších obyvatel. V 19. století se klapání tkalcovských stavů ozývalo téměř z každé chalupy a plátno odsud putovalo do Vídně. Využívala ho i rakouská armáda. Pak ovšem slavná tradice téměř vymizela. O její udržení při životě se už bezmála třicet let stará Josef Fidler, který dokonce svou dílnu vybudoval v místech, kde pracovali jeho předchůdci. V památkové rezervaci Betlém, kam se za ním vypravíme. Prozradí nám, co všechno ze lnu naši předci tvořili a jak ho zpracovává on.


Ruční zpracování lnu v tkalcovně v Hlinsku
Chrudim
Dějiny Chrudimi se začaly psát v 9. století, kdy tam vyrostlo přemyslovské hradiště. Vlastní město bylo založeno zhruba o čtyři sta roků později a na počátku 14. věku se stalo jedním z věnných sídelních míst českých královen. Pro svou zachovalou středověkou strukturu bylo historické centrum v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou, jednou z největších ve východních Čechách. Najdete v ní zajímavé církevní památky, měšťanské domy a také zbytky původního hradebního opevnění. Naše putování začneme v chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který je dominantou města a prohlédneme si obraz, kterému je připisováno několik zázraků.


Chrudim
Zámek Slatiňany
Jedním ze státních zámků, na kterém museli odložit zahájení hlavní sezóny a teprve vyhlížejí návštěvníky, je ten ve Slatiňanech.V několika uplynulých letech prošel velkou omlazovací kúrou. Ta mu vrátila nejen v interiérech, ale i na vnějších fasádách podobu z časů na přelomu 19. a 20. století. Tehdy patřil knížecímu rodu Auerspergů, pro který byl až do druhé světové války oblíbeným venkovským sídlem. S výjimkou nejchladnějších měsíců v roce na něm rodina trávila veškerý volný čas, proto je velmi pohodlně a účelně zařízen. Při naší návštěvě jsme zjistili, na co se turisté mohou těšit.

