Reportáže v regionech
Keramická dílna
Deštné v Orlických horách je nejen rájem milovníků zimních sportů, ale taky domovem keramičky Barbory Šedové. A za tou se společně vypravíme. Malou ochutnávkou bude už keramický znak města, který nás v Deštném přivítá. Pochází totiž z její dílny. Dozvíme se, že na jeho výrobu použila Barbora i sklo, které ráda s hlínou kombinuje. A budeme sledovat taky práci v dílně. Třeba výrobu figurek. Základ postavy si autorka vytvaruje na kruhu, hlavu a taky ruce pak už domodelovává rukama. A své postavičky pak obléká do šatů, které jim dávají tvar zvonku. Zajímat nás samozřejmě bude i to, co všechno Barboru při její práci inspiruje, jak se rodí její podoba jejích děl.


Keramická dílna
Pivní stezky
Nejen obdivovatelé historických pamětihodností a přírodních krás, ale i milovníci tekutého chlebíčku si přijdou na své při procházce po takzvaných pivních stezkách. Ty začaly vznikat už v posledním desetiletí minulého věku v Německu a zanedlouho si získaly oblibu i u nás. Dnes bychom ji v různých koutech naší země našli už celou řadu. Společně se vypravíme na tu, která byla jako první vybudovaná v Orlických horách. Najdeme ji kousek od Rychnova nad Kněžnou. Měří tři kilometry a provede nás od Letoviska Studánka k místnímu pivovaru, který založilo panstvo z rodu Kolowratů. Prozradíme vám, co je pro podobné stezky typické a dozvíme se historii Studánky a léčivé vody, která vedla ke vzniku lázní. Rozhlížet se budeme taky po okolní krajině. A máme pro vás i několik pověstí.


Pivní stezky
Státní zámek v Opočně
Obdivovatele starých šlechtických sídel pozveme na prohlídku zámku Opočno. Patří k těm nejnavštěvovanějším. Pyšní se například druhou největší zámeckou sbírkou zbraní u nás, rozsáhlejší najdeme jen na Konopišti. Při prohlídce zámeckých komnat se taky dozvíme, jaký komfort si tu panstvo dopřávalo. Nahlédneme totiž třeba do koupelen, kterých na Opočně měli celkem pět. A v nich dokonce teplou vodu. Původně gotický hrad nechali na pohodlnější a modernější zámek přestavět Trčkové. Ti také prosluli výrobou kořalek a léčivých tinktur. A ve sklenících tu pěstovali nejen ananas a fíky, ale taky vanilku. S rodem Trčků, konkrétně se zámeckým pánem Mikulášem, je navíc spojena jedna místní pověst o nevěrné manželce a jejím smutném konci.


Státní zámek v Opočně
Výroba loutek
Martina Breklová si původně vybrala cestu zdravotní sestry. Ale po několika letech její život nabral jiný směr. Díky mamince své kamarádky pronikla do výroby loutek a ta jí učarovala. Z mnoha možných technik si vybrala práci se sádrou a té se věnuje už víc než patnáct let. Nechá nás nahlédnout do své dílny, v níž přicházejí na svět vodníci, princezny, čarodějnice, ale i další, nejen pohádkové, postavičky. Dozvíme se, jaké materiály se tu hodí nejčastěji. Kromě sádry je to kupříkladu koudel, ale v oblibě má Martina i ty přírodní. Ráda používá třeba mech nebo šišky. Budeme sledovat, jak se loutka rodí. Martina si sama vyrábí formy na hlavičky, ruce i nohy a prozradí nám, jak jednotlivé části spojí. Sama si samozřejmě své hrdiny i maluje, má ráda, když mají veselý a trochu poťouchlý výraz. A nakonec si je i obléká.


Výroba loutek
Skanzen Villa Nova
V Orlických horách si dopřejeme výlet do středověku. Nabídnou nám ho ve skanzenu Villa Nova v Uhřínově. Vyrostlo v něm několik stavení, která připomínají život na venkově před řadou století. Vzorem pro všechny stavby byly archeologické nálezy, takže každá měla svou reálnou předlohu. Místo pro vybudování skanzenu bylo vybráno stejným způsobem, jako si naši předci vybírali místa, kde se usadili. Hlavně musel být na dosah dostatek vody a potřebných surovin. Ve skanzenu se snaží držet i původních technologií, aby všechno působilo opravdu věrohodně. Nahlédneme do roubené chalupy, povíme si něco o tom, jak bývala zařízená a jak se v ní žilo. A prohlédneme si taky polozemnici zapuštěnou bezmála dva metry do země, pec na chleba i na keramiku a ještě stodolu.

