Reportáže v regionech
Výroba vitráží
Výrobou vitráží byli naši předci proslulí už ve středověku. A tohle umění udržuje při životě řada umělců dodnes. Patří k nim i Dagmar Voláková, kterou navštívíme ve Starých Hradech. Věnuje se opravám a obnovám vitráží ze starých kostelů, ale vytváří také nové. Prozradí nám, co všechno její práce obnáší a nechá nás dívat se. Už několik let pracuje na vitrážích do kostela sv. Jiří v Dolním Krnsku. Polovinu jich zrestaurovala a další musí dotvořit. Všechno začíná u výtvarného návrhu, který musí překreslit na tvrdý karton a pak rozstříhat na jednotlivé segmenty. Podle nich už se pak řežou skla. Dozvíme se, proč k nejdražším patřívalo a pořád patří to červené. Povídat si budeme i o vlastní tvorbě paní Dagmar. Často v ní najdeme listy, inspiruje se totiž hlavně v přírodě.


Výroba vitráží
Hračky Aleny Pleslové
Hlavně děvčata všech věkových kategorií asi potěší výstava, za kterou se vypravíme do jičínského muzea. Svou sbírku hraček na ní představuje paní Alena Pleslová. A převažují v ní panenky. Ta asi nejcennější spatřila světlo světa už před víc než stovkou let. Je to mrkačka s porcelánovou hlavičkou a pravými vlásky. Čestné místo má v téhle společnosti také panenka, kterou dostala paní Pleslová jako malá holčička. A protože to byla tehdy vzácnost, svou panenku si chránila a dodneška ji uchovala ve velmi dobrém stavu. Pokud vás třeba víc než panenky zajímají různá nádobíčka nebo kočárky, pak si taky přijdete na své. A ani kluci se nemusí bát, že by si neužili. K prohlížení a vzpomínání přidáme také vyprávění o sběratelské vášni, díky níž se paní Pleslová i její manžel zároveň stali opraváři.


Hračky Aleny Pleslové
Šárovcova Lhota
Šárovcovu Lhotu na Královéhradecku asi většina z nás nezná. Přesto si zaslouží pozornost. Při návštěvě si prohlédneme malý zvon z konce sedmnáctého století, o který se místní s patřičnou úctou starají. Zdvořile pozdravíme místního vodníka Šárovečka, abychom ho nerozhněvali a nestáhl nás do říčky Javorky. Nejvíc se ale zdržíme u cihelny, která tu vyrostla ve dvacátých letech minulého století. Dosloužila před půlstoletím a pak už to s ní šlo z kopce. Před nedávnem se nad jejím osudem slitoval Martin Pour a opravil ji. Zájemci si tak mohou prohlédnout celou stavbu, ale také zařízení, které sloužilo k vypalování cihel. Ukážeme si, kudy se do šestnáctikomorové pece vkládaly cihly, jak se v ní topilo, dozvíme se, proč se jí říkalo kruhová a taky to, kolik cihel se do ní vešlo. Už teď prozradíme, že k vidění tu jsou i další zajímavosti.


Šárovcova Lhota
Prachovské skály
Prachovské skály patří k nejnavštěvovanějším místům Českého ráje. Známé skalní město toho už pamatuje opravdu hodně a my vám prozradíme, jak moc a jak vlastně obdivuhodné dílo paní přírody vznikalo. Zavítáme také do pseudokrasových jeskyní, v jedné se budeme muset pořádně nadechnout a zatáhnout břicho, abychom prolezli. Z vyhlídky Českého ráje se porozhlédneme hodně daleko do kraje, uvidíme třeba Trosky nebo Ještěd. Pokusíme se zjistit, co do Prachovských skal tolik láká horolezce, horolezkyně i horolezčata a zastavíme se ještě u zříceniny hradu Veliš. Ten prý nechal vybudovat sám Přemysl Otakar I. na čedičovém podkladu staré prvohorní sopky a podle historických pramenů to býval hrad velice pevný a také mocný.


Prachovské skály
Cyklostezka Miletín
Jaro už snad definitvně převzalo v přírodě svou vládu, takže můžeme vyrazit i na výlet na kolech. Čeká nás pětatřicetikilometrový okruh Podzvičinskem. Nemusíte se děsit jeho délky, terén je příjemný a navíc nám okolí nabízí řadu zajímavých zastavení. Prohlédneme si například miletínský zámek s muzeem amatérského divadla a anglickým parkem, zastavíme se u gotického kostelíku v Červené Třemošné a tamtéž určitě nemineme ani sochu svatého Václava, která je podle místních nejhezčím zpodobněním patrona naší země. Z Krkonošské vyhlídky nedaleko hradu Pecka se porozhlédneme po našich nejvyšších horách a nezapomeneme ani na poutní místo Zvičina. Bude to nejvyšší bod cesty, čeká nás na něm barokní kostelík svatého Jana Nepomuckého. A poté pak už jen sešup zpátky do Miletína.

