Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Výroba loutek v Draku

Výroba loutek v Draku Loutkové divadlo Drak asi nemusíme ani představovat. Jednak si tahle královéhradecká scéna už získala velký věhlas nejen u nás, ale i v zahraničí a také jsme vám ji už představili. Naposledy jsme společně navštívili jejich Labyrint. Tentokrát se vypravíme ještě hlouběji do zákulisí, do dílen, v nichž se rodí jednotliví dřevění herci. Začneme tam, kde vznikají návrhy. U scénografa Marka Zákosteleckého. Ten nedávno tvořil postavy pro hru inspirovanou velkou bitvou u Hradce Králové, která se odehrála v roce 1866. A nás samozřejmě bude zajímat, co mu dělalo největší starosti i na co se nejvíc těšil. Pak se přesuneme do řezbářské dílny, kde se lipové dřevo mění v loupežníky, princezny i čerty. Mistr řezbář prozradí, jak tahle proměna probíhá a my pak nabídneme i další práce, které všechny dřevěné hvězdy hradeckých prken, která znamenají svět, tvarují do definitivní podoby.

MapaVýroba loutek v Draku
videoVýroba loutek v Draku
...
video video

Výroba loutek v Draku

šperky z mědi

šperky z mědi Krásné šperky, ale třeba také svícny nebo sošky vyrábí už řadu let z mědi výtvarnice Karolína Kadečková. Vypravíme se za ní do jejího království a budeme sledovat, jak se kov mění v krásnou ozdobu. Karolína si ho nejdřív nahřeje, čímž se stane krásně tvárným a pak mu začne vtiskovat podobu dle svých představ. Inspiraci získává například v přírodě, ráda pracuje i s duchovními tématy, teď se například často věnuje výrobě andělů. Měď kombinuje s minerály, dřevem, kameny, keramikou i sklem. Dozvíme se, že měď může fungovat nejen jako ozdoba, ale také jako barometr nemoci. Na těle zdravého člověka zůstané krásně čistá, pokud se objeví choroba, začně měnit barvu a na kůži se tvoří zelená měděnka. Mimochodem měď měla své uplatnění v léčitelství už dávno před naším letopočtem, používala se v podobě prášku například na potírání vředů na kůži.

Mapašperky z mědi
videoŠperky z mědi
...
video video

Šperky z mědi

Čepele z damascénské oceli

Čepele z damascénské oceli Už jste někdy slyšeli o damascénské oceli? Jedná se o vysoce kvalitní ocel s typickými vzory – mramorováním. Její výroba je velmi náročná, taková čepel se rodí třeba i několik stovek hodin. Jak vypadají jednotlivé kroky, to nám prozradí a předvedou Kamil a Radim Daschové z Jílovic, kteří se výrobě věnují už několik let. Ukáží nám, jak vzniká čepel se čtyřiceti vrstvami. Na začátku jsou tři, které se svaří a vykove se z nich pás. Ten se přesekne na tři díly a postup se opakuje. Každý z provedených kroků samozřejmě ovlivňuje konečnou podobu výsledku. Na něm pak můžeme obdivovat třeba vzor hvězd, květin nebo šachovnice. Sledovat budeme i výrobu rukojeti a její zdobení, k němuž bratři Daschové používají třeba polodrahokamy z Madagaskaru nebo fosilní traviny.

MapaČepele z damascénské oceli
videoČepele z damascénské oceli
...
video video

Čepele z damascénské oceli

Ozdoby ze šustí

Ozdoby ze šustí Kukuřičné šustí sloužívalo našim předkům nejdřív jako podestýlka ve stáji, později se z něj pak začaly vyrábět různé předměty denní potřeby, například ošatky. Dnes z něj vznikají také různé ozdoby nebo figurky. Jednou z nejznámějších výrobkyň je Jana Jarkovská z východočeského Štěnkova. Všechno u ní začíná sklizní kukuřice. V jejím případě asi ze dvou hektarů, aby bylo šustí dost na celý rok. Listy pak pečlivě roztřídí a musí je důkladně usušit. Teprve pak se může pustit do vlastní výroby. Prozradí nám, jak její děda vyráběl ošatky a ukáže, jak ze šustí vznikají její vyhlášené panenky. Základem je ohebný drát, na hlavičku poslouží vlna a všechnu ostatní krásu vytvoří už jen a jen ze šustí. Ráda vyrábí také betlémy, do nichž každý rok vymýšlí nové figurky.

MapaOzdoby ze šustí
videoOzdoby ze šustí
...
video video

Ozdoby ze šustí

Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic Půdorys motýla s roztaženými křídly je příčinou toho, že se zámku Hrádek u Nechanic říká kamenný motýl. Častěji ale bývá označován jako malá Hluboká, protože byl vybudován také v novogotickém stylu. Stavěn byl pro hraběte Františka Arnošta Harracha a nutno dodat, že na stavbě ani vybavení pan hrabě rozhodně nešetřil. Interiér zdobí předměty dovezené za starých evropských šlechtických sídel. Nejkrásnějším z víc než stovky sálů a komnat je sál zlatý pojmenovaný podle tapet, které byly vyrobeny v Belgii už v sedmnáctém století. Materiálem byla telecí kůže. Za zmínku stojí také sál rytířský, v němž zámecký pán vítal své hosty. Je v něm umístěna obrazová galerie významných členů rodu.

MapaHrádek u Nechanic
videoHrádek u Nechanic
...
video video

Hrádek u Nechanic

Další stránky:« 7 8 9 10 11 »