Reportáže v regionech
Na kole kolem Hradce Králové
Hradec Králové má turistům co nabídnout. Pamětihodností, které připomínají královskou minulost města, tu najdeme celou řadu. My si tentokrát prohlédneme některé z nich z hladiny Labe. Po té nás proveze loď s velmi výstižným jménem – Královna Eliška. Labe brázdí už desátou sezónu, takže si zaslouží naši pozornost. Prohlédneme si mimo jiné parní stroj, který patří k jejím chloubám. A bez povšimnutí nemůžeme minout ani jednu z perel města, elektrárnu, které se podle hučavého jezu na řece, říká Hučák. Loni oslavila kulaté sté narozeniny. A ještě dodejme, že podobu jí dal architekt František Sandera. Pokud byste chtěli poznat nejslavnější památky z větší blízkosti, musíte se vydat po souši. Ale třeba Velké náměstí, kterému dominuje Bílá věž, za to určitě stojí.


Na kole kolem Hradce Králové
Sběratelé parních strojů
Pokud patříte k milovníkům parních strojů, pak si určitě nenechte utéct naše setkání s panem Ladislavem Konopáčem. Pára mu učarovala natolik, že se dokonce rozhodl pustit do výroby repliky parní oračky. Prozradí nám, jak a k čemu sloužívala. Občas ji jezdí dokonce společně se synem předvést na srazy dalších nadšenců. Na tom letošním v Brně byla k vidění také funkční replika parního motocyklu Howard Ropel. Když její majitel Antonín Pavelka uviděl originál v muzeu ve Washingtonu, nadchl se natolik, že se pustil do výroby repliky. Realizaci věnoval společně se svými kamarády a odborníky 1650 hodin, ale jejich snažení stálo za to a konečně se mohlo zatopit pod parním kotlem a vyrazit na cesty. Jak taková cesta vypadá, to nám pan Pavelka prozradí. A pokud i vy máte rádi stroje poháněné párou, pak vám dáme jeden tip na výlet.


Sběratelé parních strojů
Archeopark ve Všestarech
O pár tisícovek let zpátky proti proudu času se přeneseme v archeoparku ve Všestarech na Královéhradecku. Nečeká nás tam žádná nudná expozice, jsme zváni do pravěké vesnice a můžeme se zapojit do dění. Chcete vědět, jak se za časů našich prapředků žilo? K vytvoření představy o tom, jak asi vypadalo dávné sídliště, poslouží model. V jedné části se žilo, v jiné pohřbívalo, další sloužila jako kultovní místo. Kultovním areálům se říkalo rondely a jeden takový zrovna ve Všestarech budují. A můžete přiložit ruku k dílu. Ne sice zrovna při stavbě, ale co třeba si zkusit vyrobit kamennou sekerku, utkat kousek látky nebo se třeba pustit do práce na poli? A zavítat můžete také do třípodlažní expozice, která vám toho o životě v dávných časech prozradí ještě mnohem víc.


Archeopark ve Všestarech
Panenkárium
Která malá slečna by si ráda nehrála s panenkou. Dřív ale bývaly velkou vzácností, dovolit si je mohli jen v bohatších rodinách. Některé maminky je proto vyráběly z různých materiálů doma, aby mohly potěšit svou holčičku. A naopak k nejluxusnějším patřívaly porcelánové. Tohle všechno se dozvíme v Panenkáriu, tedy v expozici panenek v Hradci Králové. Paní Lenka Dedeciusová je sbírá už desítky let a rozhodla se o radost z nich podělit s dalšími zájemci, proto v prostorách bývalého obchůdku zřídila malé muzeum. K vidění jsou v něm panenky z počátku minulého století i současné. Najdete tu samozřejmě řadu unikátů, například krasavici, která má doslova a do písmene dvě tváře. Máte hospodyňku, otočíte a z druhé strany se na vás usmívá tanečnice. Těšit se můžete i na malé kočárky a na své si přijdou i kluci a jejich tátové.


Panenkárium
Řezbář Štěpán Gottwald
Dřevo se stalo velkou láskou Štěpána Gottwalda z Mžan u Hradce Králové. Zavítáme do jeho dílny, budeme ho sledovat při práci a necháme se samozřejmě také poučit o zajímavých metodách práce se dřevem. Štěpán se vyučil řezbářem, pak se pustil do studia restaurování nábytku a právě při něm se setkal i s metodou zvanou intarzie. Jedná se vlastně o vytváření obrazů skládáním různých barevných dýh na dřevo. Téhle metodě se nejvíc dařilo za časů krále Ludvíka XIV. ve Francii. Právě jeho dvorní nábytkář vymyslel vlastní techniku, která podle něj byla pojmenována Boulleho. Kombinují se při ní dýhy s cínovým, mosazným nebo stříbrným plechem a používá se také želvovina. Štěpán ale s dřevem umí i jiné kousky. Miluje zvířecí motivy, kterými například zdobil bočnice historických saní, a pustil se i do opravy a doplnění betlému.

