Reportáže v regionech
Zdobené svíčky
Uklidňující plamen svíčky máme rádi snad všichni. Zpříjemňuje nám sváteční chvíle. A protože jsou svíčky víc než zdrojem světla dekorací, vymýšlejí jejich výrobci nejrůznější zdobení. Neobvyklý způsob používá Jaroslav Krušina ze Sendražic na Královéhradecku. Před deseti lety ho manželka seznámila s ubrouskovou technikou a on se jí věnuje dodnes. Tenhle způsob zkrášlování je starý zhruba sto let. Nejprve se používalo plátýnko, to pak nahradily ubrousky. Jaroslav ročně nejrůznějšími motivy ozdobí na dvanáct tisíc krasavic a má i speciální fígl pro všechny, kterým bylo líto je zapálit. Prozradí nám taky, jak s parafínem, který na výrobu používá, pracuje, co je nejdůležitější a na co musí dávat největší pozor, aby se dílo podařilo.


Zdobené svíčky
Zapomenuté poklady z církevních sbírek
Přesně před třemi a půl stoletími vydal papež Alexandr VII. bulu, kterou zřídil královéhradeckou diecézi a prvním biskupem v metropoli východních Čech jmenoval Matouše Ferdinanda Sobka z Bílenberka. Kulaté narozeniny připomíná výstava Zapomenuté poklady z církevních sbírek 1664–2014. Jak už její název napovídá, návštěvníci se mohou těšit na exponáty, které doposud odpočívaly ukryty před zraky veřejnosti v depozitářích a k vidění jsou poprvé. Výjimkou jsou dva liturgické oděvy. Starší z nich, takzvanou Roudnickou kasuli, zdobí vzácná středověká výšivka s motivem Madony. K unikátním exponátům patří taky oblečky pro Pannu Marii a Jezulátko. A pozornost si zaslouží kronika s životopisem Jana Husa. V ní se navíc dodnes dochoval zásah cenzora pátera Koniáše.


Zapomenuté poklady z církevních sbírek
Léčivé rostliny
Přímo v centru Hradce Králové vás zavedeme do trochu neobvyklé botanické zahrady. Najdete tu byliny, květiny i keře z celého světa. Většina z nich nachází uplatnění při výrobě léčivých produktů, zahrada je totiž součástí místní farmaceutické fakulty. Slouží tedy především k výuce a výzkumu, ale to neznamená, že veřejnosti je vstup zakázán. Tak se pojďme projít a představit si několik pokladů. Slyšeli jste někdy třeba o Líčidle americkém? Jeho plody se dají využít kupříkladu k barvení vín, likérů, ale taky k vaření marmelád. A za pozornost stojí rovněž Plamatka zelná. Ta už starým indiánům sloužila jako anestetikum při trhání zubů. Takže bychom ji mohli zkusit místo tablet při bolesti chrupu. Ve skleníku nás pak čekají především rostliny tropické a subtropické. A snad ani netřeba dodávat, že i většina z nich umí kurýrovat.


Léčivé rostliny
Městské lesy Hradec Králové
Obyvatelé i návštěvníci Hradce Králové si mohou z rušných ulic kdykoliv odskočit do klidné přírody. Na dosah totiž mají Městské lesy. V nich bylo upraveno na 250 kilometrů a stezek, které vás provedou nejen pod korunami starých stromů, ale taky mezi řadou zajímavých míst. A některé stezky jsou dokonce tematicky zaměřené, takže můžete vyrazit kupříkladu na planetární nebo pohádkovou. Po té vás provede postavička pojmenovaná Šikulka. Děti láká taky třeba Rytířské hradiště, což je vlastně velké hřiště, které nejmenším umožní užít si středověku. Při naší procházce samozřejmě nezapomeneme zmínit alespoň stručně taky historii lesů, které dostalo město na počátku 14. století darem od římského krále Alberta. A jen dodáme, že na tenhle výlet můžete vyrazit i na bruslích nebo na kole.


Městské lesy Hradec Králové
Expozice sdělovací a zabezpečovací techniky
V Hradci Králové si tentokrát přijdou na své především milovníci techniky, která pomáhala zajišťovat provoz a bezpečnost provozu na kolejích. Právě tam totiž sídlí největší expozice železniční sdělovací a zabezpečovací techniky u nás. Těšit se tam můžete například na žezlo. K čemu sloužilo na dráze? Předávali si ho strojvedoucí jednotlivých vlaků. A ten, který ho měl, mohl směle vyrazit do další stanice, bez obav, že se cestou srazí s nějakým protijedoucím vláčkem. Společně si prohlédneme taky třeba první mechanická návěstidla, ale kromě nich i staré telefony, telegrafní soupravy a další pomůcky. A čekají nás i různé modely, na kterých si vyzkoušíme, jak bychom bezpečnost železničního provozu dokázali zajistit my.

