Reportáže v regionech
Svíčky od Doležalů
K adventnímu i vánočnímu času neodmyslitelně patří svíčky ze včelího vosku. Jejich plamínek přináší světlo, ale je také symbolem doba a víry. Jsou krásné a navíc prospěšné našemu zdraví. Ionizují prý ovzduší, pohlcují pachy, cigaretový kouř a blahodárně působí na naše smysly. Materiál na jejich výrobu ovšem býval velmi drahý a tak šlo o produkt, který si rozhodně nemohl dovolit každý. Dnes už takovou vzácností není, oblibě se ovšem pro svou zlatavou barvu a vůni po medu těší stále. Tvoří z něj i Vladimír Doležal z obce Polizy nedaleko Hradce Králové, do jehož dílny nahlédneme.


Svíčky od Doležalů
Městské lesy Hradec Králové
Městské lesy Hradce Králové patří mezi největší obecní lesy v Česku. Město je získalo již v roce 1307 jako dar od římského krále Albrechta. V následujících stoletích je lidé začali intenzivněji využívat a přetvářet, rozloha hvozdů se navíc postupně zvětšovala. Nesloužily jako hospodářské, ale měly vždy jinou funkci. Několikrát ve městě hořelo a dřevo z nich posloužilo při jeho obnově. I vodovody na Velkém náměstí jsou z dřevěných trubek. Obyvatelé sem navíc směli chodit sbírat plodiny. Dnes se lesy rozkládají na ploše téměř 3800 hektarů a staly se oblíbeným cílem výletů a procházek. Vznikla v nich řada naučných stezek.


Městské lesy Hradec Králové
Výstava Uprostřed koruny české
Zhruba tři století vládla světu gotika. Nejen architektuře, ale i malířství, sochařství, hudbě a dokonce i módě. Skvosty, které v tomto stylu vznikly od doby posledních Přemyslovců až do konce vlády Jagellonské dynastie ve východočeském regionu, shromáždili v muzeu v Hradci Králové na unikátní výstavě Uprostřed koruny české. Ve čtyřech sálech jsou k vidění víc než čtyři stovky exponátů od výtvarného umění až po předměty každodenní potřeby obyčejných lidí. Mezi dochované skvosty z počátku 16. století patří tři utrakvistické oltáře. V prostoru lapidária jsou pak vystavena umělecká díla ze 14. století a 15. století. Vzácností je epitaf sv. Markéty. Patří k největším dochovaným středověkým náhrobním deskám v naší zemi.


Výstava Uprostřed koruny české
Po stopách lvů v Hradci Králové
Královský lev patřil vždy v heraldice, tedy nauce o erbech, mezi nejoblíbenější a nejčastější figury. V českých zemích se tento symbol vůbec poprvé objevil na počátku 13. století na jezdecké pečeti moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Od poloviny stejného věku se v Evropě stal lev na znacích téměř módním hitem. S oblibou ho využívali i v Hradci Králové. Tam dokonce nedávno vybudovali stezku mapující mimořádně velký počet těchto realizací. Vydat se můžete hned po dvou okruzích. Kratší prochází historickým centrem, delší vás zavede i mimo něj. Dohromady můžete zahlédnout 40 lvů. Celkem jich ale v Hradci najdete kolem 130. Na historických domech, kovaných kašnách i domovních znameních.


Po stopách lvů v Hradci Králové
Dřevěný kostelík v Hradci Králové
K chloubám Hradce Králové patří dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Hradci Králové. Je to stavba vskutku unikátní se zajímavým příběhem. Původně totiž stávala u našich sousedů na Slovensku. Konkrétně v obci Habura. Poté ji odkoupila vedlejší Malá Polana, a tak se svatostánek poprvé stěhoval. Řecko-katolické církvi přestal sloužit až během první světové války, kdy byl hodně poničen střelbou. Obnoven byl po vzniku Československa a pár let na to ho čekala cesta druhá, a to mnohem delší. V roce 1935 ho totiž zakoupil Hradec Králové. Z východního cípu země tak po železnici doputoval až k nám. Bude nás zajímat, proč a samozřejmě si ho taky důkladně prohlédneme.

