Reportáže v regionech
Hradecká kolekce rytířských zbrojí
Chladná krása plátové zbroje. Tak takový je název výstavy, kterou s podporou východočeského muzea dal dohromady vášnivý šermíř Stanislav Hrbatý. Středověká klání měla bojový charakter, rytíři se snažili přemoct svého soupeře a právě „brnění“ bylo jakýmsi jejich nezbytným pomocníkem. Unikátní kolekce několika takových zbrojí jako výsledek platnéřského umění odkrývá nejen pro laiky, ale i odborníky zajímavou podívanou; třeba na to, jak vlastně taková zbroj vzniká.


Hradecká kolekce rytířských zbrojí
Farma Koňská stezka
Ve východních Čechách jsme narazili na rodinu Volfových. Ti propadli koníčku, jenž má ve svém slovním základu latinskou předponu hipo – ta totiž označuje to, co souvisí s koňmi. O ty se tady starají na rodinné farmě. Přivítají nás krasavci Kalimero, Aldis a krásky Minerálka, Omega a další. Řeč bude i o plánech: tedy třeba o naučných stezkách nebo o zřízení záchranné stanice.


Farma Koňská stezka
Památník bitvy u Chlumce
Bitevní scenérie, téměř autentická, bude naší kulisou v následujícím zastavení. V Chlumu u Hradce Králové si totiž na osm set dobrovolníků připomene 140. výročí důležité bitvy prusko-rakouské války. Ivan Doubrava, místní restaurátor, a Jan Jak z historického oddělení muzea nám ukážou, co všechno předchází takovéto akci, včetně přípravy pušek, helem, šavlí pro rekonstrukci bitvy i pro muzeum.


Památník bitvy u Chlumce
Skanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem
Na rodinný skanzen rodiny Zárubových jsme narazili v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem. Roubený špejchar nebo většinou původní obydlí na jedné straně, proti nim ale i stavení moderní, současná, postavená však původními postupy a technologiemi. Zárubovi o vše pečují s láskou a rádi – starým věcem dávají nový kabát a tyhle „nově oděné“ krásy pak používají při zařizování některých místností.


Skanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem
Sbírka lastur
Představte si, že vyrazíte na exotickou dovolenou do daleké Indonésie. A kromě spousty krásných zážitků a vzpomínek si domů přivezete nepřehlédnutelnou památku: největší lasturu na světě. Tak přesně pro tohle se rozhodl pan Josef Podhajský z Hradce Králové. Jako by mu nestačilo, že má doma už drápkaté opičky. A právě on nám bude nejen průvodcem, ale i vypravěčem toho, co všechno musí člověk podniknout, aby získal třeba takové homolice, i toho, co se při takovémto lovu může všechno přihodit.

