Reportáže v regionech
Jiráskův domek
V Hronově, rodišti Aloise Jiráska, kterého si tolik oblíbil československý ministr Nejedlý, žily prý na dvě desítky Jirásků. Aby se rozlišili navzájem, dávali si přezdívky podle určitých charakteristik. Naši Jiráskovi, jejichž stavení stálo pod kostelem, byli ti podkostelní. Baráček se dochoval téměř v původní podobě – zakladatel stavitel byl Jiráskův praděd Jakub, který dům postavil už v roce 1790. Alois Jirásek své rodné místo miloval a rád se sem vracel.


Jiráskův domek
Řezbář
„Vítáme Toulavou kameru,“ zazněl nepřeslechnutelný pozdrav od plivníka domácího v Třebechovicích pod Orebem. Tedy aby bylo jasno, plivník je pohádková marioneta, kterou vyřezal pan Jan Vokoun, mistr řezbářský. Má na co navazovat, jeho dědovi se podařilo uchránit životnost před znárodněním, jako soukromý řemeslník pracoval až do roku 1978, kdy zemřel, a jeho vnuk nejenže navázal na jeho um, ale rozšířil pole své působnosti. Jeho loutky, plastiky i betlémy najdete v mnoha domácnostech po celé Evropě.


Řezbář
Šermíři
Přímo vpřed se pak vydáme se skupinou historického šermu. Ta se totiž jmenuje Orcae ita, což přeloženo z latiny právě označuje ono rázné bojové směřování. Vznikla v roce 2002 díky královéhradecké skupince nadšenců a obdivovatelů středověké historie, dnes je už 20členná a divákům se snaží předvést život vojenské družiny i samotný boj nebo výzbroj družiníků, lišící se podle způsobu boje a sociálního postavení. Jana Kopřivová nám pak řekne, jak se šije a tká na karetkách i jak se žilo kdysi.


Šermíři
Papírové léto
Nůžky, lepidýlka, pinzetky, tužky a taky trpělivost – nezbytnosti, bez kterých by se neobešli východočeští modeláři. V místním královéhradeckém muzeu pořádají výstavu. Nazvali ji symbolicky a příhodně: Papírové léto a k obdivování tady máte pod jednou střechou na šest stovek modýlků z různých koutů Evropy. Správný stavitel je vlastně jako šikovný krejčí. Musí zvládnout udělat ten správný střih pro svůj vytvářený model. A když se mu tohle podaří, pak má před sebou už jen práci na zlepšování a vychytávkách výsledné „vystřihovánky“.

Výstava Papírové léto III.
Hradec Králové
Víte, které město se honosí označením město tří tváří? Najdete ho ve východních Čechách a my vás pozveme na prohlídku jeho historického náměstí. Najdeme tady třeba hostinec U černého orla, který navštívil několikrát Josef II. a za své sexuální harašení se se zlou potázal od jedné místní slečny. Stávala tu i šibenice a dodnes tu stojí věž, kterou postavil italský stavitel – a opředena je zajímavými pověstmi. Tím městem, kterým budeme procházet, je Hradec Králové.

