Reportáže v regionech
Horolezci v Českém ráji
O Praze se říká, že má stovku věží. Jsou ale místa, kde najdete věží tisíce. Skalní města Českého ráje jsou vyhledávaným cílem nejen pěších turistů a cyklistů, ale i horolezců. Pískovcové věže tu zdolávají už od konce devatenáctého století. Zajímavé je, že průkopníky skalního lezení tu byli Němci. Těm tehdy přestaly stačit lokality v Českosaském Švýcarsku. Místní je ovšem mezi kamennými skvosty neviděli moc rádi, dokonce měli pocit, že je ničí. Nakonec se ale inspirovali a začali jejich vrcholy dobývat taky. Jak to všechno bylo, se mohou zájemci dozvědět v nové expozici turnovského muzea.


Horolezci v Českém ráji
Vyhlídky Českého ráje
Český ráj patří k turisty nejnavštěvovanějším lokalitám naší země. Možná ale nevíte, že před necelými sto lety chybělo málo a celá oblast plná skal a vyhlídek mohla být pro běžné občany nepřístupná. Uvažovalo se totiž o tom, že by Český ráj sloužil jako místo výlučně pro odpočinek prezidenta republiky. To se naštěstí nestalo a tak se jeho krásami můžeme kochat i dnes. Jedno ze zdejších nejromantičtějších míst - Mariánskou vyhlídku mine málokterý návštěvník. Jako na dlani z ní před sebou máte zříceninu hradu Trosky a hruboskalské kamenné město i se zámkem, který býval sídlem majitelů zdejšího panství. A podobných půvabných míst najdete v oblasti víc.


Vyhlídky Českého ráje
Podtrosecká údolí
Jedním z nejcennějších území Chráněné krajinné oblasti Českého ráje je Přírodní rezervace Podtrosecká údolí. Prvním z nich protéká říčka Žehrovka a druhým Jordánka. Obě pak napájejí soustavu rybníků lemovaných turistickými stezkami. Při výletu po nich narazíte kupříkladu na kamenný most, který vám nejspíš bude připadat povědomý. Po něm na kole přejížděli Tomáš Holý s Františkem Němcem ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. My se pro něm projdeme po svých. A zavedeme vás i k dalším technickým památkám. Kdysi tu třeba klapala kola několika mlýnů.


Podtrosecká údolí
Vynálezci ze Semil
Město Semily se svými necelými deseti tisíci obyvateli rozhodně nepatří mezi naše největší. Navzdory tomu se pyšní slavnými rodáky, kteří přivedli na svět ve své době originální vynálezy. Ve zdejším muzeu se je rozhodli připomenout. Věděli jste například, že Semily jsou doslova českou kolébkou výherních a prodejních automatů? Byly doby, kdy právě tady, v podhůří Krkonoš, bylo až šest výrobců těchto důmyslných skříněk, do kterých naši dědečkové a babičky házeli drobné v očekávání slibované výhry. Zjistíme, jak fungovaly a budeme obdivovat i řadu dalších neobvyklých exponátů.


Vynálezci ze Semil
Mumlava
K chloubám západní části našich nejvyšších hor patří Harrachov s nejstarší fungující sklárnou a jedním z největších skokanských můstků na světě. My se z tohohle malebného horského městečka vydáme na výlet proti proudu říčky Mumlavy. Ta pramení na severním úbočí hory Kotel ve výšce zhruba 1400 metrů nad mořem. Nejkrásnější částí údolí, kterým protéká, vede pětikilometrová naučná stezka s šesti zastaveními. Na nich se dozvíte mimo jiné to, proč byste v jejích vodách takřka marně hledali ryby a jiné živočichy. Připravte se ovšem na to, že navzdory tomu, že na většině našeho území už vládne jaro, tady se budeme brodit pořádně nadýchanou sněhovou peřinou.

