Reportáže v regionech
Krkonošské muzeum v Jilemnici
Krkonošské muzeum v Jilemnici se proměnilo v cukrárnu. A ne jen tak ledajakou, ale pěkně vousatou. Zhruba tři sta let starou. Mezi sladkými lákadly, která vábí mlsouny z okolí, najdete perníky, marcipán, čokoládu i zmrzlinu. K vidění a ochutnání jsou tam ovšem i lahůdky typické právě pro oblast Krkonoš a Podkrkonoší. Zkušení cukráři nám třeba předvedou, jak se vyrábějí pravé, nefalšované hořické trubičky.


Krkonošské muzeum v Jilemnici
Cermanův statek
V Lomnici nad Popelkou můžete na svých cestách narazit na architektonický skvost východních Čech. Jde o dřevěné roubenky, které tu najdete v Karlově – místě, které dal založit už v roce 1740 Karl z Moritzu. My jsme přijali pozvání na Cermanův statek, kde jeho majitelé dodnes zachovávají dvě stě let staré skromné zařízení světnice. Ukážeme vám i jeden raritní tkalcovský stav a další krásné věci našich prabáb a pradědů. Průvodcem nám bude Jan Drahoňovský.

Cermanův statek
Středověká móda
Móda zajímala lidi odjakživa. Pán nebo kmán – oblíkat se musel. Při našem toulání po zajímavých místech naší republiky jsme zavítali taky do Pasek nad Jizerou. Místní dámy z nedaleké Jilemnice tady připravily zajímavou výstavu – její název prozrazuje všechno: Z truhliček paseckých babiček. Kapižon, kanduše – nevíte, neznáte? Nadšenkyně z Jilemnického spolku paní a dívek nám budou skvělými průvodkyněmi, které nám ukážou, jak vypadala taková vesnická móda, i jak se z ní můžeme inspirovat i dnes – tedy pokud na to máte tu správnou postavu. Prozradí i to, co znamenají některá ta tajemná slova.


Středověká móda
Pekelná lanová dráha
Víte, kde najdeme pekelnou lanovou dráhu? A kde se snad poprvé u nás objevili čerti? Víte, čemu se říká Prdlavka a kde vznikaly scény krásných českých filmů? Tak dost otázek. Odpovědi na ně a mnoho dalšího nás čeká v centrální části Českého ráje.


Pekelná lanová dráha
Sklářská huť
Začneme ve sklářské huti v Harrachově. Tamní sklárna je druhou nejstarší u nás. V západních Krkonoších se sklářskému řemeslu dařilo už ve středověku. Byli tu šikovní lidé, dostatek dřeva do pecí, vody i minerálních surovin. Vrcholu tady sklářství dosáhlo v 16. a 17. století. Huť si díky exkurzím můžete prohlédnout tak říkajíc v reálu. A nezapomeňte ani na harrachovské muzeum skla.

