Reportáže v regionech
Hrad Zbirohy
Na skalním ostrohu vysoko nad řekou Jizerou stával poblíž Turnova hrad Zbirohy. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1392. Vybudovaný byl zřejmě jen o pár desítek let dřív rodem Markvarticů, který v té době ovládal velkou část severních Čech. Jenže pak se proti panovníkovi vzbouřil a sídlo mu bylo zabaveno. A na konci věku 15. bylo kvůli tomu, že ho využívali lapkové, zbořeno. Dodnes se ale dochovaly mohutné zdi a části sklepení.


Hrad Zbirohy
Fabrika 1861
V Semilech na Liberecku vyrostla v 19. století na břehu řeky Jizery jedna z největších textilních fabrik v celé monarchii. Areálu se tehdy dokonce přezdívalo semilské Versailles. Nejen kvůli rozloze, ale taky díky honosnému architektonickému pojetí. Lůžkoviny, které se tam vyráběly, putovaly do celého světa a továrna dávala práci dvěma tisícovkám lidí ze širokého okolí. Nedávno se její brány otevřely i pro veřejnost, takže pokud vás baví industriální památky, máte možnost podívat se, jak to tam v časech největší slávy fungovalo.


Fabrika 1861
Vánoční lucerničky z Turnova
Vánoce, které se pomalu blíží, si málokdo z nás dovede představit bez ozdobeného stromečku. Možná i u vás doma na něm před lety svítily malé, takřka pohádkové, barevné lucerničky. Vyráběly se od roku 1970, nejprve v Praze a později pod názvem Světlušky na Slovensku. Oblibě se těšily nejen u nás, ale i ve Švédsku, Rusku nebo Německu. Jenže na začátku devadesátých let z obchodů zmizely. O jejich návrat se zasloužili Dalibor a Martin Peklákovi z Turnova, kteří před třemi lety výrobu obnovili. Zavítáme do jejich dílny, zjistíme, jak na nápad přišli, jak náročné bylo ho zrealizovat a budeme je sledovat při práci.


Vánoční lucerničky z Turnova
Klokočské skály
V dobách druhohor byla velká část naší republiky, území od Děčínska až po severozápadní Moravu, zaplavena mořem. To po sobě zanechalo v České křídové pánvi celou řadu stop v podobě mohutných vrstev písčitých usazenin. Jejich pozůstatkem jsou oblíbená skalní města. K těm méně rozlehlým a známým patří Klokočské skály. Skládají se ze dvou částí a najdete v nich spoustu zajímavostí. Mimo jiné velké množství jeskyní, takzvané sloní hřbety a také 1600 metrů dlouhou skalní stěnu nad obcí Klokočí s řadou věží a rozsedlinami. Největší jeskyně se jmenuje Postojna a využívali ji už lovci a sběrači v době kamenné.


Klokočské skály
Zlatý vrch a Studenec
Krajině u České Kamenice na Děčínsku dominuje čedičový vrch Studenec se 736 metry nadmořské výšky. Jméno prý dostal podle pramene neobvykle chladné vody vyvěrajícího na jeho severovýchodním svahu. Spoustu zajímavostí nabízí i jeho okolí, kterým vede naučná stezka. Je dlouhá přes 22 kilometrů a má 20 zastavení s informačními tabulemi přibližujícími zdejší lesy, říční a lesní ekosystémy i historii. Naše putování zahájíme pohledem na celou oblast pěkně z ptačí perspektivy, z rozhledny na už zmíněném Studenci. Jeho vrchol zdobí víc než století, ale před nedávnem prošla unikátní rekonstrukcí.

