Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Drátenická dílna

Drátenická dílna Drátenické řemeslo bylo už bezmála na vymření. V minulém století dokonce na pár desítek let dráteníci zmizeli úplně a znovu na ně můžete narazit až od šedesátých let. Jedním z těch, kteří si s drátem opravdu rozumějí a dovedou s ním kouzlit, je Jan Procházka z Roztok u Jilemnice. Na náměstí si zřídil malou dílnu. Přece jen se v okolí najdou lidé, kteří se nechtějí rozloučit se starými hrnci, a proto vyrazí za dráteníkem, aby jim ho zpevnil. Nám pan Procházka taky prozradí něco o tom, co taková dráteničina obnáší.

MapaDrátenická dílna
videoDrátenická dílna
...
video video

Drátenická dílna

Metelkův betlém

Metelkův betlém Vánoční čas je mimo jiné i časem betlémů. K těm nejnavštěvovanějším v Krkonoších určitě patří mechanický betlém Jáchyma Metelky umístěný v jilemnickém muzeu. Mladý učitel se do jeho výroby pustil v roce 1883 a svému dílku věnoval třicet let. Byl prý velký perfekcionista, a tak se nespokojil jen s milými figurkami. Velmi důkladně se věnoval také mechanismu, který zajišťoval jejich pohyb. Každá postavička Metelkova vánočního příběhu má ve scénáři přesně danou roli a k tomu všemu znějí koledy v podání hned dvou kapel. Skvělá příležitost, jak zbrzdit zběsile letící čas a na chvíli se při sledování malého divadla zastavit.

MapaMetelkův betlém
videoMetelkův betlém
...
video video

Metelkův betlém

Poniklá

Poniklá Vánoční atmosféra na nás dýchne při návštěvě v krkonošské obci Poniklá. Už je to hodně dávno, kdy tu skláři začali vyrábět bižuterii z foukaných perlí. Poté, co k nám dorazil z Německa zvyk zdobit vánoční stromek, pustili se i do výroby vánočních ozdob. Postup se za ta léta nijak nezměnil. Nejdřív se vyfoukne skleněná perla, kterou pak čeká stříbření nebo barvení. Na některých perličkách najdete barev víc, ta už musí projít rukama malířky, která hezky ve vrstvách nanáší barvy. A pak už začnou vznikat různé tvary. Perličky se navlékají na drátky a formují podle předloh. Tohle všechno a ještě spoustu dalšího společně uvidíme.

MapaPoniklá
videoPoniklá
...
video video

Poniklá

Jizerský betlém

Jizerský betlém K vánočním svátkům neodmyslitelně patří betlémy. Ve Vysokém nad Jizerou se na počátku minulého století stavívaly snad v každé chalupě. Ale pohyblivý neboli chodící hned tak někdo neměl. Všichni zájemci se chodívali koukat do Sklenařic na ten, který vytvořil Jan Metelka. Právě jeho prohlídka inspirovala Františka Vodseďálka a on se rozhodl postavit si pohyblivý betlém svůj. Tehdy patnáctiletý kluk se pustil do práce a tvorbě betlému se věnoval skoro dvacet let. František už dávno nežije, ale jeho zpracování vánočního příběhu obdivují návštěvníci Vysokého nad Jizerou dodnes. My si ho prohlédneme rovnou s kamerou.

MapaJizerský betlém
videoJizerský betlém
...
video video

Jizerský betlém

Šťastná země

Šťastná země Pak se dozvíte, který známý český hrad stojí na bývalé sopce nebo jak vzniká písek z pískovce nebo co jsou to voštiny. Uvítáme vás v novém prožitkovém geoparku, který teprve nedávno otevřeli v přírodním areálu Šťastná země v Radvánovicích u Turnova. A nečekejte jen obvyklé tabule s texty, tady si můžete všechno pořádně osahat.

O Českém ráji se tady dozvíte spoustu zajímavého a snad i nového. Letos třeba otevřeli novou naučnou stezku věnovanou zdejším geologickým unikátům, kvůli kterým byl Český ráj před čtyřmi lety zařazen do světové sítě geoparků UNESCO. Ten ve Šťastné zemi je jeho malou zmenšeninou. Díky geoparku se vlastně turisti poprvé dostali do zajímavého údolí ve Studeném, jak se tomuhle místu odedávna říká. Dlouhá léta připomínalo spíš džungli, teď se snaží změnit svou nevlídnou tvář.

MapaŠťastná země
videoŠťastná země
...
video video

Šťastná země

Další stránky:« 17 18 19 20 21 »