Reportáže v regionech
Výstava měděného nádobí
Výstavu, která docela určitě potěší všechny hospodyňky, si prohlédneme v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Najdeme na ní měděné nádobí a formy. Připomeneme si časy, kdy naleštěné formy bývaly chloubou každé kuchařky. Povíme si také něco o tom, jak se vyráběly i o tom, co všechno obnášelo vyčistit je tak, aby se leskly jako nové. Snad nejznámější a dodnes nejpoužívanější formou je ta bábovková. Málokdo ale ví, že právě bábovky bývaly kdysi doslova obřadním pečivem. Dostávaly je totiž porodní báby za svou pomoc při narození miminka.


Výstava měděného nádobí v Jilemnici
Sklárna Harrachov
Sklárně v Harrachově bude brzy už tři sta let, ale my nebudeme čekat na jubileum a vypravíme se na její prohlídku už teď. V muzejní expozici zavzpomínáme na časy, kdy se tu v rukách mistrů sklářů rodily vyhledávané luxusní kousky a pak se podíváme, jak se sklářské řemeslo v průběhu těch stovek let změnilo. Zastavíme se i v sousedním pivovaru, který sice neoslavil ani narozeniny desáté, ale sklárně je úspěšným parťákem. A po delší procházce s osvětou si dopřejeme relax v místních pivních lázních.


Harrachovská sklárna a minipivovar
Korálkářky
Korálky lidé používali už v pravěku. Nejen jako ozdobu, ale také jako talisman. Statečnou parádou se staly poté, co se začaly vyrábět ze skla. Výroba skleněných korálků a jejich navlékání má dlouhou tradici například na Jablonecku. My se vypravíme do Vysokého nad Jizerou a budeme se zajímat o to, jak moc se za léta změnila technika výroby i navlékání. Paní Blažena Škrabálková navléká už víc než šedesát let, takže může vzpomínat a má co porovnávat.


Korálky
Po stopách pašeráků
Časy, kdy pašeráci přebíhali přes krkonošské vrchy do Polska a vozili odtamtud zboží, patří už minulosti. Zahalené postavy na prvních lyžích s krosnami na zádech, které se snažily vyhnout všem „financům“, známe spíš z filmů. Při našem výletu do Rokytnice nad Jizerou a jejího okolí se projdeme místy, kde pašeráci bývali k vidění poměrně často. V muzeu ve Vysokém nad Jizerou, kde naši výpravu začneme, se trochu poučíme o tom, jak to s pašováním bývalo. A pak vás zavedeme na stezku vedoucí místy, kterými černé zboží putovalo přes hranice a horami k nám.


Pašerácká stezka
Příhrazské skály
Rájem pro milovníky turistiky je bezpochyby ráj Český. K jeho ozdobám patří i Příhrazské skály, jedno z tamních skalních měst. Vznikly nejspíš v době, kdy krajinu zaplavilo moře a po jeho ústupu zůstaly ohromné vrstvy sedimentů. Svou současnou podobu samozřejmě získávaly hodně dlouho. Pozveme vás do několika zajímavých míst. Například do skalní rozsedliny nazývané Studený průchod. Je dlouhý kolem stovky metrů a výška stěn dosahuje až k metrům patnácti. A je v něm opravdu hodně chladno, sníh se tam například drží až do pozdního jara.

