Reportáže v regionech
Výroba vlček
Speciální sáňky opatřené lavičkou, řídítky a brzdným mechanismem, kterým se říká vlčky, dorazily do Krkonoš někdy v průběhu druhé poloviny 19. století. Jejich výrobě se věnovala řada truhlářů, dnes zůstal výrobce jediný. Otec a syn Noskové v Roprachticích. Josef Nosek navázal na rodinnou tradici, děti v okolí jezdily už na sáňkách jeho tatínka, který se kolařině vyučil ještě za Rakouska-Uherska. A později se k němu přidal i jeho syn Jan. I když čas sáněk nastává až s prvním vydatnějším sněžením, u Nosků na ně myslí už od léta. To je totiž potřeba vybrat správné dřevo, ze kterého půjdou sáňky dobře vyrobit a budou pak také spolehlivě sloužit.


Výroba saní vlček
Suchardovy loutky
Do světa loutek nás zavede výstava v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Autorem vystavených vyřezaných postaviček je Vojtech Sucharda. Kromě dřevěných herců velkých i malých rolí si prohlédneme návrhy apoštolů, kterými Sucharda po roce 1945 ozdobil orloj. A připomeneme si, kde všude se ještě s jeho výtvory můžeme potkat. Zavzpomínáme také na slavnou scénu Říše loutek, kterou Vojtěch Sucharda hned na počátku dvacátých let minulého století společně se svou ženou založil, bezmála čtyři desítky let jí šéfoval a vytvořil pro ni 350 loutek. Tohle divadlo odehrálo víc než osm a půl tisíc představení. A Suchardovy loutky pořád těší velké i malé milovníky divadla.


Suchardovy loutky v Jilemnici
Výrobce sněžnic
Lyže se u nás poprvé objevily na konci 19. století, ale putování hlubokým sněhem si naši předci uměli usnadňovat už dřív. Němečtí a rakouští kolonizátoři k nám prý už někdy v 16. století dovezli sněžnice. Zvětšovaly plochu nohou a lidé se díky nim míň bořili do hlubokých závějí. Narazit na ně můžeme třeba v Krkonoších dodnes. Jejich výrobě se totiž věnuje pan Ivo Seifert. Dřív se prý sněžnice vyráběly z mnoha různých materiálů, u pana Seiferta zvítězilo dřevo. Konkrétně to z jasanu. Co všechno je potřeba udělat, aby se proměnilo ve vytoužené sněžnice neboli kropě a jak dlouho to všechno trvá, to si samozřejmě necháme vysvětlit a něco také ukázat.


Výrobce sněžnic
Muzeum Českého ráje
Turnov proslavily drahé kameny a šperky z nich. Přitom na počátku slavné tradice bylo před třemi stovkami let sklo. Tehdy se tu začalo opracovávat, ale časem se tahle práce přesunula směrem k Jablonci a v Turnově se zaměřili na drahé kameny. Unikátní sbírku připomínající krásu darů přírody i um těch, kteří je opracovávali, můžeme vidět v nedávno otevřené klenotnici Muzea Českého ráje v Turnově. Vystavené skvosty mají nevyčíslitelnou cenu a naopak nemají příliš velkou konkurenci ani v rámci Evropy. Dlouhá léta byly uloženy v depozitářích místní uměleckoprůmyslové školy a dnes těší návštěvníky z domova i ze světa.


Muzeum Českého ráje
Židovské památky Turnova
Turnov se může pochlubit celou řadou pamětihodností. Patří k nim několik židovských památek, mezi kterými návštěvníky města brzy provede naučná stezka. Naší první zastávkou bude synagoga z roku 1719. Mezi obytnými domy je celkem snadno přehlédnutelná, což ji nejspíš zachránilo před zničením nacisty. Díky tomu i dnes můžeme obdivovat původní strop v maurském stylu a další zajímavosti. Pak se přesuneme na židovský hřbitov a povíme si něco o tom, jak tu vypadalo pohřbívání. Těšit se navíc můžete na Golema. Toho turnovského stvořil umělecký kovář David Čermák.

