Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Křížlické kostely

Křížlické kostely Jednou z nepříliš známých obcí Jilemnicka jsou Křížlice. Krajina mezi krkonošskými kopci daleko od velkých měst lákala po staletí příznivce jiných než oficiálních politických i náboženských směrů. Nacházeli tu útočiště. A díky nim se Křížlice mohou chlubit hned dvěma kostely. Jeden je římskokatolický a druhý evangelický. Právě tady dokonce dějiny zaznamenaly první evangelickou farnost v Čechách. Před sto lety pak na jeden z místních kostelů přibyly hodiny. Jenže před bezmála třemi desítkami se na nich zastavil čas a dlouho trvalo, než se našel někdo, kdo se pustil do boje za jejich oživení. Do opravny je odvézt nešlo, výrobce už neexistoval, a tak se nakonec nelehkého úkolu chopil místní hostinský se svým kamarádem. A výsledek? Sami uvidíte.

MapaKřížlické kostely
videoKřížlické kostely
...
video video

Křížlické kostely

Historická elektrárna

Historická elektrárna Do doby, kdy elektřina byla pořád ještě velkou vymožeností a znamením pokroku, se přesuneme při našem výletu na Semilsko. Vyrazíme po vyhledávané Riegrově stezce ze Semil směrem k Podspálovu. Budeme obdivovat krásnou přírodu, ale zajímat nás bude hlavně historická elektrárna, která v Podspálově vyrostla mezi lety 1921 a 1926. Její stavbě předcházelo budování jezu, který by zadržoval vodu. Jez byl umístěn do soutěsky mezi dvěma skalami a dělníci si pořádně užili. Nejvíc asi při ražení štoly, která měla přivádět vodu do přepadové stanice. Ta totiž vede skálou z tvrdého vyvřelého masivu a v prvních letech zvládali dělníci vyrazit pouhých dvacet až třicet centimetrů denně. Prohlédneme si i samotnou elektrárnu, která je zajímavá zvenčí i uvnitř.

MapaHistorická elektrárna
videoHistorická elektrána
...
video video

Historická elektrána

Klub přátel železnic Českého ráje

Klub přátel železnic Českého ráje Časy, kdy železnici vládly parní lokomotivy, si připomeneme v Turnově. Společně navštívíme členy Klubu přátel železnic Českého ráje. Trochu ufuněné babičky jim učarovaly natolik, že je nejen rádi vidí zpátky na kolejích, ale když je potřeba, tak se pustí i do generální opravy. Představí nám lokomotivu, která poprvé do světa vyjela přesně před stoletím. V Turnově se usadila před dvaceti lety a místní nadšenci se pustili do její záchrany. Prý to obnášelo rozebrat jí takřka do posledního šroubku a pak zase dávat dohromady. Ale odměna stojí za to. Pánové se o svém pokladu dozvěděli úplně všechno a mohli s ním začít vozit zájemce o romantické výlety krásnou krajinou Českého ráje. Pokud vás zajímá, kolik toho taková lokomotiva utáhne, kolik vody a uhlí spotřebuje a jak rychle po kolejích uhání, slibujeme, že to všechno se dozvíte.

MapaKlub přátel železnic Českého ráje
videoKlub přátel železnic Českého ráje
...
video video

Klub přátel železnic Českého ráje

Ferrata

Ferrata Pokud vás láká zdolávání skal a vrcholů hor s horolezeckým vybavením, pak jste už asi slyšeli o ferratách. Jsou to zajištěné horolezecké cesty, které umožní bezpečně vystoupat po strmé stěně k vrcholu i začátečníkovi. Nejvíc bychom takových cest našli v Alpách, ale buďte bez obav, tak daleko dnes putovat nebudeme. Vyzkoušíme si první ferratu u nás, která nás povede k vrcholu skály nad údolím řeky Jizery nedaleko Semil. Dostala jméno Vodní brána a najdete ji hned na kraji známé Riegrovy stezky. Jen počítejte s tím, že se cestou za krásným výhledem z výšky trochu zapotíte, čeká vás totiž sto deset metrů dlouhý výstup. A aby nám to líp utíkalo, zpestříme si ho vyprávěním třeba o tom, jak tyhle značené a zajištěné cesty vznikly a kdo je v počátcích nejvíc využíval.

MapaFerrata
videoFerrata
...
video video

Ferrata

Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou Město Lomnice nad Popelkou mají rádi milovníci lyžování, ale i obdivovatelé historických památek. Za staletí jich tu vyrostla celá řada a některé patří na našem území k unikátům. My si prohlédneme například radnici z roku 1862, postavenou ve francouzském novogotickém stylu podle návrhu rohanského knížecího architekta Josefa Pruvota. Přehlédnout nemůžeme městský znak, který zdobí tatarský mužík s přilbicí. O tom, jak se do znaku dostal, bychom se mohli dočíst v Dalimilově kronice a my vám samozřejmě prozradíme, co se v ní píše. Zastavíme se taky u morového sloupu. Byl vystavěn jako poděkování za to, že se nemoc, která předtím už dvakrát Lomnici postihla, v roce 1723 městu zázračně vyhnula. A je nejstarším v severovýchodních Čechách. Potěšíme se ještě pohledem na staré roubené chalupy a nenecháme si ujít výhled do kraje ze skokanského můstku.

MapaLomnice nad Popelkou
videoLomnice nad Popelkou
...
video video

Lomnice nad Popelkou

Další stránky:« 9 10 11 12 13 »