Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Zlatnický mistr

Zlatnický mistr Jiří Urban z Turnova patří k našim nejznámějším zlatnickým mistrům. Díky tomu se dočkal i úkolu, který sice patří k těm hodně náročným, ale taky velmi lákavým. Zadání znělo vytvořit co nejvěrnější kopie dvou z nejvzácnějších historických klenotů. V jeho dílně se tak rodila kopie jedné z nejstarších dochovaných gotických monstrancí ve střední Evropě, která patřila a sloužila sedleckému klášteru. A na svět tu přišlo taky dvojče slavné koruny římských králů, té, kterou nosíval i Karel IV. A která byla svého času uložena na Karlštejně. Jiří Urban nám prozradí, jak složitá práce to byla, co všechno obnášela a jak se mu dařilo odhalovat postupy dávných mistrů a my vám navíc prozradíme, že oba skvosty můžete v současné době zastihnout pohromadě v muzeu v Turnově.

MapaZlatnický mistr
videoZlatnický mistr
...
video video

Zlatnický mistr

Gotický nábytek

Gotický nábytek Ladislav Sluka si v dětství přál být rytířem a později kastelánem. Natolik ho fascinoval středověk. Nakonec ale zůstal u rodinné tradice a vyučil se truhlářem. Svou lásku k historii však neopustil, začal se věnovat restaurování historického nábytku, studoval staré technologie, a nakonec si splnil svůj sen a začal vyrábět vlastní nábytek. Ovšem ne jen tak ledajaký, inspiraci hledal v milovaných časech, tedy v gotické éře. Dozvíme se od něj, jaký nábytek tehdy převažoval, jaký materiál se používal a na čem jeho volba závisela. Pokud kupříkladu nevíte, k čemu mohli staří mistři řemesla používat býčí krev, pan Sluka vám to prozradí. Bude nás samozřejmě zajímat taky to, kdo všechno dnes takový nábytek používá a kam se na něj můžeme zajet podívat my.

MapaGotický nábytek
videoGotický nábytek
...
video video

Gotický nábytek

Výstava měření času

Výstava měření času Na výstavě v muzeu v krkonošské Jilemnici se vypravíme do historie měření času. Připomeneme vám, jak se snahy člověka kontrolovat čas a hlavně jeho schopnost vytvářet dokonalejší a dokonalejší přístroje, které by mu to umožnily, vyvíjely. Ale věnovat se budeme hlavně hodinám, které se do historie zapsaly jako schwarzwaldky. Narodily se v oblasti německého Schwarzwaldského lesa a u jejich zrodu stáli pro mnohé překvapivě místní sedláci. V zimě neměli moc práce, a tak se pustili do výroby hodin, které byly cenově dostupné pro širší vrstvy obyvatel a měření času tak přestalo být výsadou bohatých domácností. Prozradíme vám i to, kdy se začaly používat dvě ručičky a kdy se šlágrem staly hudební hodiny.

MapaVýstava měření času
videoSchwarzwaldské hodiny
...
video video

Schwarzwaldské hodiny

Roubenky

Roubenky Romantické roubenky patří ke krajině Pojizeří už po staletí. I když z krajiny jich už hodně zmizelo, díky šikovným rukám místních řezbářů se řada z nich dochovala ve zmenšené podobě. Sedm desítek malých uměleckých děl je momentálně k vidění v Muzeu Českého ráje v Turnově, kam se vypravíme. Prohlédneme si například model radnice ze Železného Brodu, o kterou ale město na konci 19. století přišlo. Řada modelů vznikla pro Národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895 v Praze. Řezbáři zachytili celé zemědělské usedlosti i s polnostmi. A v mnoha případech si na modelech propracovaných do nejmenších detailů můžeme prohlédnout třeba i uspořádání světnice. Navíc vás zavedeme za modelářem Josefem Licehamerem, který nám ukáže, jak takové modely vznikají.

MapaRoubenky
videoModely roubenek
...
video video

Modely roubenek

Rozhledna Roprachtice

Rozhledna Roprachtice Každý máme nějaký sen. František Hubař z Roprachtic na Semilsku snil už jako kluk o tom, že by na jeho oblíbeném kopci stála rozhledna. A protože ji tam nikdo nepostavil, po letech se rozhodl udělat to sám. Chtěl kamennou, ale v blízkosti žádný lom není. Nakonec si vybral tanvaldskou žulu, ale ani ta už se netěží, tak ji roky získával ze starých bouraček a shromažďoval u svého domu. Pak ho ještě čekalo převážení na místo stavby, takže většinu kamenů vzal do ruky minimálně dvakrát. První zájemci na jeho rozhlednu nazvanou U borovice mohli vystoupat v roce 2009. Každému, kdo zdolá sedmdesát chodů, je odměnou za trochu námahy krásný výhled. Párkrát do roka je možné dokonce dohlédnout až k Milešovce, při troše štěstí uvidíte taky Orlické hory. Ve výhledu vám nebrání vůbec nic a pan majitel slibuje, že to tak zůstane.

MapaRozhledna Roprachtice
videoRoprachtická rozhledna
...
video video

Roprachtická rozhledna

Další stránky:« 8 9 10 11 12 »