Reportáže v regionech
Motomuzeum
Jaromír Pácal z Borku pod Troskami se zamiloval do motorek. Všechno začalo ve chvíli, kdy chtěl tatínek prodat starou předválečnou Jawu a syn mu to rozmluvil. Toužil na ní jezdit a pustil se proto do její renovace. Pak začaly doma přibývat další motorky a nejen tuzemské výroby. Jaromír si všechny opravoval i zprovoznil. A nakonec se rozhodl pro vybudování muzea. Své poklady přestěhoval do bývalé sýpky a zpřístupnil dalším zájemcům o burácející veterány na dvou kolech. Muzeem nás sám povede, prozradí, které stroje jsou nestarší, které nejvzácnější a o některých nám prozradí i různé technické zajímavosti. Kromě silných motorek najdeme v jeho sbírce taky třeba motokolo nebo motokoloběžku a dozvíme se, o jakém exponátu sběratel zatím jen sní.


Motomuzeum
Zlatnický mistr
Jiří Urban z Turnova patří k našim nejznámějším zlatnickým mistrům. Díky tomu se dočkal i úkolu, který sice patří k těm hodně náročným, ale taky velmi lákavým. Zadání znělo vytvořit co nejvěrnější kopie dvou z nejvzácnějších historických klenotů. V jeho dílně se tak rodila kopie jedné z nejstarších dochovaných gotických monstrancí ve střední Evropě, která patřila a sloužila sedleckému klášteru. A na svět tu přišlo taky dvojče slavné koruny římských králů, té, kterou nosíval i Karel IV. A která byla svého času uložena na Karlštejně. Jiří Urban nám prozradí, jak složitá práce to byla, co všechno obnášela a jak se mu dařilo odhalovat postupy dávných mistrů a my vám navíc prozradíme, že oba skvosty můžete v současné době zastihnout pohromadě v muzeu v Turnově.


Zlatnický mistr
Gotický nábytek
Ladislav Sluka si v dětství přál být rytířem a později kastelánem. Natolik ho fascinoval středověk. Nakonec ale zůstal u rodinné tradice a vyučil se truhlářem. Svou lásku k historii však neopustil, začal se věnovat restaurování historického nábytku, studoval staré technologie, a nakonec si splnil svůj sen a začal vyrábět vlastní nábytek. Ovšem ne jen tak ledajaký, inspiraci hledal v milovaných časech, tedy v gotické éře. Dozvíme se od něj, jaký nábytek tehdy převažoval, jaký materiál se používal a na čem jeho volba závisela. Pokud kupříkladu nevíte, k čemu mohli staří mistři řemesla používat býčí krev, pan Sluka vám to prozradí. Bude nás samozřejmě zajímat taky to, kdo všechno dnes takový nábytek používá a kam se na něj můžeme zajet podívat my.


Gotický nábytek
Výstava měření času
Na výstavě v muzeu v krkonošské Jilemnici se vypravíme do historie měření času. Připomeneme vám, jak se snahy člověka kontrolovat čas a hlavně jeho schopnost vytvářet dokonalejší a dokonalejší přístroje, které by mu to umožnily, vyvíjely. Ale věnovat se budeme hlavně hodinám, které se do historie zapsaly jako schwarzwaldky. Narodily se v oblasti německého Schwarzwaldského lesa a u jejich zrodu stáli pro mnohé překvapivě místní sedláci. V zimě neměli moc práce, a tak se pustili do výroby hodin, které byly cenově dostupné pro širší vrstvy obyvatel a měření času tak přestalo být výsadou bohatých domácností. Prozradíme vám i to, kdy se začaly používat dvě ručičky a kdy se šlágrem staly hudební hodiny.


Schwarzwaldské hodiny
Roubenky
Romantické roubenky patří ke krajině Pojizeří už po staletí. I když z krajiny jich už hodně zmizelo, díky šikovným rukám místních řezbářů se řada z nich dochovala ve zmenšené podobě. Sedm desítek malých uměleckých děl je momentálně k vidění v Muzeu Českého ráje v Turnově, kam se vypravíme. Prohlédneme si například model radnice ze Železného Brodu, o kterou ale město na konci 19. století přišlo. Řada modelů vznikla pro Národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895 v Praze. Řezbáři zachytili celé zemědělské usedlosti i s polnostmi. A v mnoha případech si na modelech propracovaných do nejmenších detailů můžeme prohlédnout třeba i uspořádání světnice. Navíc vás zavedeme za modelářem Josefem Licehamerem, který nám ukáže, jak takové modely vznikají.

