Reportáže v regionech
Hračky z Albrechtic
Prastaré obyčejné jojo se krátce ped druhou světovou válkou stalo největším hitem továrny na výrobu hraček v Albrechticích v Jizerských horách. Vyrobili tu a do světa vyvezli miliony kusů. Sortiment továrny, která byla v té době největší svého druhu v Evropě a zaměstnávala přibližně 1300 lidí, býval ale samozřejmě mnohem pestřejší. Co všechno se tu narodilo, to se dozvíme při návštěvě archivu, kde jsou uchovány modely výrobků od roku 1910. Dochovalo se i staré zařízení, které si mohou návštěvníci prohlédnout při exkurzích. Připomeneme si ovšem i méně slavné časy, kdy se v továrně, víc než hračky pro potěšení dětí, vyráběly zbraně na bojiště druhé světové války.


Továrna na výrobu hraček v Albrechticích
Skleněné betlémy
Ve sklářském ráji, kterým je Železný Brod, nemohou ve vánočním čase chybět betlémy ze skla. V řadě domácností se mohou pochlubit vlastnoručně vyrobenými. Alenu Kortanovou loni napadlo, že by je mohla shromáždit a představit návštěvníkům. A letos pro velký úspěch výstavu připravila znovu. Je na ní k vidění víc než pět desítek unikátních exponátů. K jejich prohlídce přidáme také pár informací z historie železnobrodského sklářství a samozřejmě i výroby betlémů. Ta je spojována se vznikem sklářské školy a následným příchodem profesora Brychty, který se svými spolupracovníky zavedl výrobu skleněných figurek. Podíváme se také, jak betlémy s pomocí starých technik vznikají dnes.


Skleněné betlémy
Přehrada Mšeno
Ke krásné čiré vodní nádrži, tedy vlastně hned ke třem, to mají obyvatelé Jablonce nad Nisou, co by kamenem dohodil. Jejich město totiž už celé století chrání přehrada Mšeno, která se stala také oblíbeným místem pro lenošení i aktivní odpočinek. Dokonce podél ní vede cyklostezka. Přehrada se může pochlubit jedním nepominutelným nej. Je největší příměstskou ve střední Evropě. A v minulosti už několikrát dokázala, že je tu její ochrany proti vodnímu živlu zapotřebí. Za dobu její existence dokonce osmkrát ničivá voda přetékala přes přepady hráze, naposledy v roce 2001.


Přehrada Mšeno
Toulky po Jizeře
Zkušení vodáci by možná dali přednost divočejšímu prostředí, pro začátečníky nebo rodiny s dětmi je ale zhruba desetikilometrový úsek Jizery začínající u Malé Skály úplně ideální. Nemusí se bát divoké vody a mohou si prohlédnout okolí. Při troše štěstí tu lze zahlédnout třeba leďnáčky nebo čápy. Černé i bílé. Tahle místa si oblíbila i vydra. A taky koně, kteří se tu rádi chladí i napájejí. Na dně zase určitě nikdo pozorný nepřehlédne lesknoucí se poklady – střípky ze zdejších skláren. Naše plavba skončí u Zrcadlové kozy, což je malá hospůdka připomínající jednu dávnou pověst. Pokud zatoužíte po pohledu z výšin, můžete se ještě vypravit do Betlémských nebo Klokočských skal.


Plavba po Jizeře
Rozhledny v Jizerkách
Z výšky se rozhlédneme po Jizerských horách, Krkonoších i Českém ráji. Vypravíme se totiž na dvě zajímavé rozhledny. Jednou z nich je nejmladší v regionu a druhá naopak patří k nejstarším. Ta první docela nedávno v Roprachticích nedaleko Vysokého nad Jizerou. Její stavitel si až díky změně režimu a navrácení pozemků mohl splnit dětský sen a vybudovat si vlastní rozhlednu. Naopak Štěpánka je mezi rozhlednami takřka legendou. A bájnými příběhy je také opředená. Vypráví se například, že jejímu staviteli knížeti Rohanovi předpověděla cikánka, že do roka po dokončení stavby zemře. A na její slova došlo.

