Reportáže v regionech
Skleněné ozdoby
I když foukané skleněné vánoční ozdoby nemají až tak dlouhou historii, stromek si bez nich umí představit málokdo z nás. Jejich výroba se u nás zrodila v Jizerských horách a v Podkrkonoší, tam, kde se foukaly perle. A v tomhle kraji žije i Jarmila Kopecká. Vánoční koule jí učarovaly před dvaceti lety, jejími oblíbenými motivy byly chaloupky nebo třeba sněhuláčci. Pak ale přišla pauza způsobená nemocí. Když se po ní k ozdobám vrátila, začala vymýšlet jiné dekory, dnes jich má k dispozici zhruba tři stovky. Koule, tvary olivy a zvonky jí vyfoukává kamarádka. Paní Jarmila se pak pouští do zdobení. K jejím specialitám patří bohatá plastická dekorace, kterou docílí takzvaným reliéfem. A celou křehkou krásu pak ještě doplní kameny, korálky nebo látkami.


Skleněné ozdoby
Muzeum energie
Do historie i současnosti výroby elektrické energie nahlédneme v muzeu energie ve Velkých Hamrech. Základem expozice je historická vodní elektrárna vybudovaná už před sty lety. Není to jen naleštěný exponát, i ve svém pokročilém věku funguje a dodává elektřinu do sítě. A pokud se vám ve starých časech bude líbit, můžete si výrobu elektřiny i na vlastní kůži, či spíš nohy, vyzkoušet. Prohlédneme si také různé druhy turbín – Kaplanovu, Francisovu, Peltonovu nebo Bankiho. Ty všechny tu opravdu mají a k prohlídce nám přidají informace, jak takové turbíny vlastně fungují. A dojde řada i na současnost. Dozvíme se něco o obnovitelných zdrojích a uvidíme třeba , jak světlo roztočí větrné elektrárny.


Muzeum energie
Kořenov
Slavná zubačka z Tanvaldu do Kořenova v Jizerských horách letos slaví už své stodvacáté narozeniny. Takže si určitě zaslouží naši návštěvu. Je navíc jedinou svého druhu u nás a také se může pochlubit tím, že překonává největší převýšení. Najdeme na ní také nejstrmější vlakovou zastávku u nás – Desnou Pustinskou. Při projížďce si dopřejeme krásný výhled, ale také si prozradíme něco o fungování ozubnicové železnice. A rozhlížet po horách se budeme i na další zastávce našeho výletu. Tou totiž bude rozhledna Štěpánka, která je letos také jubilantkou. Je jí dokonce ještě o deset let víc než zubačce. Ale stavět ji zr ozhodnutí knížete Kamila Rohana začali už na konci první poloviny 19. století. Jenže jedna cikánka prý panu knížeti předpověděla, že pokud rohlednu postaví, zemře. A tak si nejkrásnější rozhledna v Jizerských horách musela na své dokončení docela dlouho počkat.


Kořenov
Kovář David Szalay
S plastikami uměleckého kováře Davida Szalaye jsme se poprvé krátce setkali při procházce po Metalové cestě Mladou Boleslaví. Tentokrát se jim budeme věnovat podrobněji a představíme si i jejich tvůrce. David Szalay se pro uměleckou práci spojenou s černým řemeslem rozhodl už na základní škole. Vyučil se kovářem a pak se vydal na Střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově. Ve své dílně nám prozradí, jak jeho plastiky vznikají a co je pro ně typické. Na začátku je skica, stačí prý úplně jednoduchá a pak postupně vznikají jednotlivé části. K posledním dílům patří soubor Mimoni, o kterém sám autor říká, že je takovým únikem od reality. Mezi jeho pracemi najdeme ale také lyžaře s křídly nazvaného Anděl na horách, který je vzpomínkou na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.


Kovář David Szalay
Historické tance
Do historie tance nás zavedou naši průvodci ze souboru Villanella. Pokud si myslíte, že tance našich předků byly vlastně docela jednoduché, vyvedeme vás z omylu. Zjistíme, že naučit se krokové variace není vůbec snadné a je to často i docela náročný fyzický výkon. Budeme si povídat o tom, co všechno se třeba o takových renesančních tancích dozvíme z historických záznamů a o tom, kolik je potřeba fantazie při přípravě takového vystoupení připomínajícího dávný ples. K historickému tanci patří i dobové kostýmy a také účesy. I o inspiraci k jejich výrobě bude řeč. A zeptáme se také na to, jaká představení pro své příznivce soubor historických tanců Villanella připravuje.

