Reportáže v regionech
Muzeum skla a bižuterie
Skleněné korálky z Jablonecka proslavily místní mistry po celém světě. Používaly a stále používají k výrobě nejrůznějších šperků a ozdob. Své místo ale taky našly na malých taštičkách nebo kabelkách, které se hodily při slavnostních příležitostech. Tisícovku kabelek nejrůznějších tvarů a se zdobením různých vzorů si teď můžete prohlédnout na výstavě v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie. Nejstarší pocházejí z počátku 19. století a těm nejmladším je sotva pár desítek let. Dozvíme se, jaké tvary kabelky měly, jak vypadala jejich výroba a připomeneme si taky tvorbu výtvarnice Jarmily Hlavové. Je autorkou podoby víc než poloviny vystavených exponátů, celkem za svou kariéru navrhla dva tisíce modelů a za mnohé z nich získala medaile na mezinárodních výstavách. Dozvíme se ale i to, že k výrobě kabelek se používaly korálky nejen skleněné, ale taky dřevěné a plastové.


Perličkové kabelky
Skleněné plastiky
Převratnou novinku přinesl našemu sklářství před sedmi desítkami let profesor sklářské školy v Železném Brodě Jaroslav Brychta. Snažil se vymyslet, jak zužitkovat odpad, tedy střepy. Tavil je v sádrových odlitcích a nová technologie byla na světě. Jenže jejímu rozvoji se do cesty postavila druhá světová válka. Po ní se do tavení skla pustila dcera pana profesora Jaroslava Brychtová a k ní se přidal Stanislav Libenský. Prohlédneme si první výtvarná díla, ale i to, co dovedou domácí i zahraniční výtvarníci tvořit dnes. Dozvíme se, jaké sklo je k tvorbě plastik zapotřebí, odborníci nám prozradí, jak celý proces probíhá a také to, že k jeho nejdůležitějším částem patří chlazení. A pokud byste se chtěli na skleněné plastiky do Železného Brodu zajet podívat ještě sami, poradíme vám, kde je můžete obdivovat.


Skleněné plastiky
Maloskalsko
Maloskalsko láká turisty v každém ročním období, my si náš výlet trochu zrychlíme, abychom toho stihli vidět co nejvíc. Vyrazíme na koloběžce. Bude nás samozřejmě zajímat, jak na to, abychom dobře dojeli, a taky se na úvod z rozhledny na Kozákově podíváme na terén, který nás čeká. Putovat budeme po Hamštejnském hřebeni, který místní považují za nejkrásnější hřebenovku ve střední Evropě. Ve Vesci si v brusičské dílně připomeneme, jak velké bohatství kraji příroda nadělila v podobě drahých kamenů a pak se vydáme k Besedickým skalám. Prohlédneme si skalní město, kde se podle legendy ukrývali Čeští bratři, zastavíme se u tajuplné zříceniny hradu Zbirohy a poté už zamíříme k cíli naší cesty, známému městu Malá Skála.


Maloskalsko
Poznávací okruh Trávníky
V Železném Brodě budeme obdivovat krásné roubené chalupy v městské památkové zóně zvané Trávníky. Místní jí také říkají vesnice ve městě. Jako by se tu zastavil čas. Takřka pohádkovými zákoutími nás provede poznávací okruh. Naše putování začneme v kostele sv. Jakuba Většího, ve kterém si pozornost mimo jiné zaslouží oltář vyrobený ze skla, z kozákovských polodrahokamů a ze sliveneckého červeného mramoru. Nemineme ani dřevěnou zvonici, kterou před několika lety zničil požár. Roztavil dokonce zvon z konce 15. století. Ale dnes už těší kolemjdoucí obnovená stavba, v níž vyzvánějí hned tři zvony. Čeká nás i kašna, chalupa, které se říká hrbatá a pak taky největší a nejkrásnější roubenka ve městě zvaná Běliště, v níž je národopisná expozice.


Poznávací okruh Trávníky
Tanvaldský Špičák a Bozkovské jeskyně
Tanvaldský Špičák je v zimě oblíbeným cílem milovníků lyžování. Rozhledna, která jeho vrchol zdobí už víc než sto let, připomíná, že sem lidé rádi chodili užpředtím, než se lyžování stalo rozšířenou kratochvílí. Pokračovat budeme podél říčky Kamenice. Naší další zastávkou bude zřícenina hradu Návarov, k jehož vybudování se váže zajímavá legenda. Vypráví o frýdlantském pánovi a jeho dceři, která utekla z domova, protože si nechtěla vzít vybraného bohatého ženicha. Hrad Návarov vystavěl právě zmiňovaný pán poté, co dceru našel a odpustil jí. Zastavíme se také v Bozkovských jeskyních, které jsou otevřené i teď v zimních měsících. Jeskyně s labyrintem chodeb o celkové délce přes kilometr byly objeveny krátce po druhé světové válce, ale zpřístupněny až o víc než dvacet let později. Kromě bohaté krápníkové výzdoby v nich najdeme velké podzemní jezero.

