Reportáže v regionech
Rádlo
První písemná zmínka o Rádle ležícím poblíž silnice z Turnova do Liberce pochází z roku 1419. Tehdy ho klášter v Mnichově Hradišti prodal Jindřichovi z Valdštejna za 500 kop grošů českých. Ještě na počátku 19. století těžila obec ze své výhodné polohy na pomezí mezi podhůřím s rozvíjející se řemesly a zemědělskou krajinou českého vnitrozemí. Dnes k ní náleží řada osad v okolí, ale základem je poměrně hustá zástavba u kaple Nejsvětější Trojice. Tu si společně prohlédneme. Zastavíme se taky u stavení, která jsou ukázkou místní lidové architektury a pak se pokocháme výhledem do kraje z vrchu Císařský kámen.


Rádlo
Foukané ozdoby
Naši skláři už bezmála stovku let dobývají svět foukanými a malovanými ozdobami. Ty přišly na svět v Německu. V roce 1858 velké sucho v Alsasku zapříčinilo nedostatek ovoce, které se ke zdobení používalo. A jednoho skláře v Goetzenbrucku napadlo nahradit jablíčka baňkami z křehkého materiálu. Jeho nápad slavil úspěch a rychle se šířil. Naši mistři oboru začali takové ozdoby vyrábět na přelomu 19. a 20. století, ale spíš jako doplňkový sortiment. Nejvíc se mu dařilo v Podkrkonoší, ale stranou nezůstali ani foukači jablonečtí. V tamním muzeu si připomeneme slavnou tradici a prohlédneme některé kousky z největší veřejné sbírky foukaných ozdob na světě.


Foukané ozdoby
Korálkové ozdoby
Pravděpodobně už v 17. století se v Německu objevily první vánoční stromky v domácnostech. U nás se takovým pochlubil o svátcích roku 1812 ředitel Stavovského divadla v Praze Jan Karl Liebich. Ke zdobení se zpočátku používalo především ovoce nebo perníčky. Později se začaly ozdoby dělat i z korálků. Jejich výrobě se u nás věnovali zejména skláři z Jizerských hor. Přestože pak přišly do módy různé foukané koule, zvonky nebo rampouchy, tahle tradice se udržela při životě dodnes. Zasloužila se o to i Lenka Bednaříková ze Štěpánova na Olomoucku, která nám předvede, co všechno se dá z korálků vykouzlit a jak se dělá třeba takový andělíček.


Korálkové ozdoby
Skleněné zvonky z Železného Brodu
K Vánocům neodmyslitelně patří taky zvuk zvonů. Ty, které zvou na Štědrý večer do kostelů na půlnoční mši, mají podle legendy dokonce magickou moc. Probouzejí údajně všechny mrtvé a otevírají cesty k zakopaným pokladům. Malé zvonky se ozývají taky v mnoha domácnostech. Oznamují nadílku přes stromečkem a někde jimi dokonce Ježíška přivolávají. Kovové nebo skleněné. Ty druhé už desítky let vyrábějí i v jedné huti v Železném Brodě. Prozradí nám mimo jiné to, jak se podařilo dát jim silný hlas a přitom neohrozit křehký materiál. Bude nás samozřejmě zajímat i to, jak se zdobí a co v tomto ohledu letos diktuje paní Móda.


Skleněné zvonky z Železného Brodu
iQLANDIA
O tom, že i ty nejméně oblíbené školní předměty můžou být zábavné, se přesvědčíme v liberecké iQLANDII. Vyzkoušíme si tu navíc v praxi ono známé: Kdo si hraje, nezlobí. Čekají nás víc než čtyři stovky interaktivních exponátů, které prověří nejen naše znalosti, ale i pohotovost smyslů. Budeme poznávat přírodu, ale taky vesmír a spoustu dalších oborů. Těšit se můžete například na výcvikové centrum kosmonautů, jízdu vesmírným vozítkem po Marsu nebo na robota, který si s vámi dokáže povídat v několika jazycích. A vzhledem k tomu, že tvůrci centra navíc spolupracují mimo jiné s místní Technickou univerzitou, která se proslavila uplatněním nanotechnologií v textilním průmyslu, máte šanci nahlédnout i do tajemného mikrosvěta.

