Reportáže v regionech
Zubrnická lokálka
Máte rádi pohled do krásné krajiny z oken starého vláčku? Pak se s námi vypravte na trať staré zubrnické lokálky. Nejprve sloužívala k přepravě surovin a zboží v těžkých horských oblastech, po válce ale většina továren podél trati skončila a na železnici se vydávali spíš milovníci zdejší krajiny. V roce 1978 pak padlo rozhodnutí o uzavření trati. Krátce poté se ovšem její příznivci pustili do boje o záchranu. Trvalo jim desítky let, než dosáhli svého cíle, trať obnovili a mohli na ni pustit první vlak. Mohou se pochlubit tím, že jejich dráha patří k nejstrmějším, vlaky tu musí překonat pořádné převýšení.
A k jejich chloubám patří i železniční muzeum vybudované na stanici v Zubrnicích, kde nahlédneme do historie téhle tratě i železniční techniky.


Zubrnická lokálka
Medaile v Ústí nad Labem
Medaile patří k vzácným vzpomínkám na velká vítězství, slavné osobnosti nebo mimořádné události. Tou poslední příležitostí bylo znovuotevření muzea v Ústí nad Labem, které navíc letos slaví 135. narozeniny. A tak se rozhodlo darovat si medaili, tedy přesněji nechat vzniknout medaili, která bude návštěvníkům tohle výročí připomínat. A my vám ukážeme, jak se taková vzpomínková medaile rodí. Od návrhů, které připravili studenti medailérství na Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou, přes jejich modely větší než jsou pak medaile samotné až po samotnou výrobu. I výsledné podoby v bronzu a stříbře se dočkáme, třeba vás zláká k návštěvě muzea.


Medaile v Ústí nad Labem
Skanzen Zubrnice
Skanzen v Zubrnicích je zajímavý už svou polohou v Českém Středohoří. A pak také tím, že byl vybudován uprostřed skutečné vesnice. Mezi obydlenými domy najdete historické skvosty. Základem skanzenu byl statek rychtáře z počátku 19. století, který před lety čekala demolice. Zachráněn byl doslova na poslední chvíli. Po jeho prohlídce se můžete zastavit například v koloniálu, kde si uděláte představu o tom, jak se na vesnici nakupovalo v časech našich babiček. Odnedávna je součástí skanzenu také mlýn, který prošel náročnou rekonstrukcí. Brzy se dočká parťáka, takže v Zubrnicích budou k vidění klapáči dva. A nesmíme zapomenout ani na to, že součástí expozice je i řada místních domů.


Skanzen Zubrnice
Lanovka na Větruši
Vrchol Větruše patří k oblíbeným výletním místům obyvatelům Ústí nad Labem. Místní se na něj rádi vydávali už v 19. století. Od roku 1844 si pak díky śteckému měšťanovi Thomasovi mohli po dlouhém výstupu dopřát občerstvení ve výletní restauraci, která o pár desítek let později získala současnou historizující podobu. Výhled daleko do kraje byl jistě pro všechny odměnou za trochu fyzické námahy cestou nahoru. Jenže časy se mění, a tak dnes už nikdo šlapat do kopce nemusí. Výletníky nahoru vyveze unikátní lanovka. Cesta v ní je dlouhá přes tři sta metrů a je také hezky pomalá, aby se všichni mohli porozhlédnout. Ti, kteří zatouží po delším pobytu mimo ruch města, pak mohou z Větruše vyrazit ještě dál. Třeba k oblíbenému Vaňovskému vodopádu.


Vrchol Větruše
Pole Přemysla Oráče
Podle pověsti pocházel první český kníže z rodu Přemyslovců ze Stadic. My se tam vypravíme a projdeme si místa, která slavného Přemysla Oráče připomínají. A rozhodně to není jen Královské pole nebo pomník s pluhem. Ve Stadicích se můžeme zastavit v místech, kde měl stávat statek zakladatele rodu Přemyslovců, najdeme tu i Přemyslovu lísku. Kousek stranou v údolí řeky Bíliny pak prý u pramene napájel Přemysl Oráč své volky. A zbývá ještě Volská hora, kde měli zmizet volci před odchodem budoucího knížete na Vyšehrad. Pokud se chcete vypravit do časů počátku rodu, který vládl naší zemi několik století, Stadice a jejich okolí jsou ideálním místem.

