Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Plzeňský pivovar

K tomu, co šíří slávu naší země daleko za hranicemi, patří plzeňské pivo. A my se vypravíme do míst, kde se slavný ležák v roce 1842 narodil. Prozradíme vám, kdo a kdy vybudoval měšťanský pivovar i to, že prvním sládkem v něm byl Josef Groll z Bavor. Nahlédneme taky pod pokličku těm, kteří zlatavý mok vaří, a dozvíme se, bez kterých surovin se neobejdou. Procházka pivovarem nebyla výsadou nás s kamerou, brány otevřené tu mají pro všechny zájemce. I oni mohou zjistit, čím se stal plzeňský produkt významný pro vývoj pivovarnictví a díky čemu se západočeská metropole objevuje v názvech mnoha piv na celém světě. Zajdeme taky do starých sklepů, kde stejně jako za časů zakladatelů, zraje uvařený nápoj a bude nás zajímat, proč tu tuhle tradici udržují i v době, kdy jinde vyznávají modernější metody.

MapaPlzeňský pivovar
videoPlzeňský pivovar
...
video video

Plzeňský pivovar

Zoo Plzeň

Zoo Plzeň Ve svých současných prostorách se plzeňská zoologická zahrada usídlila už před půl stoletím. Kulaté narozeniny tu oslavila loni a trochu opožděně k nim dostala dárek v podobě mláděte nosorožce indického. Maruška se narodila v únoru a má se vskutku čile k světu. K radosti všech dobře pije, denně přibírá zhruba jeden kilogram, takže váží už bezmála dva metráky. Rekordmanem je její tatínek, s váhou kolem 2300 kilogramů je nejmohutnějším zvířetem v zahradě. Od nosorožců se přesuneme k protinožcům. Tedy k jejich zástupcům na západě Čech. Patří k nim třeba husy kuří nebo psi dingo. A pak se vydáme na dlouhou výpravu s velkými cestovateli. Na výstavě, která tu právě probíhá, si připomeneme v tomto směru polovinu legendární dvojice Hanzelka – Zikmund.

MapaZoo Plzeň
videoZoo Plzeň
...
video video

Zoo Plzeň

Poustevníci a poustevny

Poustevníci a poustevny Víte, jak vzniklo slovo poustevník? Odvozením od pouště. V počátcích křesťanství museli vyznavači této víry často prchnout před pronásledovateli a žít v ústraní na poušti. My sice žádnou poušť nemáme, ale míst, kde mohli poustevníci pobývat o samotě a věnovat se modlitbám, se i v naší kotlině našlo dost. Tohle všechno se dozvíme na výstavě, která právě probíhá v plzeňském Církevním muzeu. Trochu si tu naši představu o asketických mniších poupravíme. Dozvíme se tu třeba to, že v dobách předhusitských fungovaly poustevny na Šumavě a v Českém lese tak trochu jako motoresty. Poutníci se tu mohli zastavit, občerstvit i přenocovat. Husité poustevny ovšem vypálili. A nás bude zajímat, jak to s poustevníky bylo dál. A vydáme se taky na několik míst, kde dřív v Plzni přebývali.

MapaPoustevníci a poustevny
videoPoustevníci a poustevny
...
video video

Poustevníci a poustevny

3D planetárium

3D planetárium Unikátní planetárium vzniklo v Plzni. Čekají vás v něm 3D projekce. Planetária, která tohle dokáží, jsou zatím jen tři v celé Evropě. Zajímá vás, jak tady 3D obrázek vzniká? Prozradíme vám to. A přidáme pochopitelně celou řadu dalších zajímavostí. Třeba to, že v planetáriu vás přivítá obří Slunce. A filmy, které tu můžete sledovat, se věnují nejen astronomii a obloze, ale taky vzniku života. Projekce doplňuje celá řada atrakcí, které nemusíte jen sledovat, ale můžete si na ně sáhnout a vyzkoušet si je. Co se třeba na chvíli proměnit v řidiče vesmírného vozítka? Nebo si vypustit vlastní raketu? K vidění je tu i malý a hlavně neškodný model tornáda. Celkem je tu návštěvníkům k dispozici 27 interaktivních exponátů, takže nudit se určitě nebude nikdo.

Mapa3D planetárium
video3D planetárium
...
video video

3D planetárium

Naučná stezka podél Úslavy

Naučná stezka podél Úslavy Historické pamětihodnosti připomínající naše dávné předky, ale taky krásná příroda. To všechno nás čeká při procházce po desetikilometrové naučné stezce, která nás povede po toku řeky Úslavy. Ze školních učebnic nejspíš víte, že je to jedna z řek, které se setkávají v západočeské metropoli. Jestlipak ale tušíte, jak přišla ke svému jménu? Prozradíme vám, že to má na svědomí hned dvojitá chybička – záměna názvu a ještě překlep. Pak vám taky prozradíme, že Plzeň se pyšní mimo jiné, a pro mnohé nejspíš docela překvapivě, bohatstvím v podobě lidové architektury. A zastavíme se taky u jedné z nejstarších pamětihodností na západě Čech a nejstarší stavební památky v Plzni – kostelíku sv. Jiří. A taky se dozvíte, proč byste cestou neměli minou místo s prapodivným jménem Závrtek.

MapaNaučná stezka podél Úslavy
videoNaučná stezka podél Úslavy
...
video video

Naučná stezka podél Úslavy

Další stránky:« 7 8 9 10 11 »