Reportáže v regionech
Adolf Loos
Uznávaného architekta Adolfa Loose si připomeneme v Plzni. Ačkoliv nedostudoval vysokou školu, projektoval domy kupříkladu ve Vídni, Paříži i v Praze. A v západočeské metropoli navrhl desítku bytů pro bohaté židovské měšťany. Některé z nich byly zpřístupněny veřejnosti a my se vydáme na jejich prohlídku. Dozvíme se při ní, že architekt byl velkým milovníkem kamene a dokázal ho skvěle zakomponovat i do interiéru. Prosazoval jednoduchý styl bez ozdob. Přesto v bytech některé najdeme, v jednom třeba svícny ve tvaru labutí, které byly vytvořeny na přání majitelky paní Voglové. Obdivovat budeme i funkčnost zařízení jednotlivých pokojů. A prozradíme vám rovněž pár zajímavostí o způsobu práce Adolfa Loose.


Adolf Loos
Království jedu
V plzeňské ZOO mají novinku nazvanou Království jedu. Už jméno tak trochu napovídá, kdo jsou obyvatelé téhle části Tropického pavilonu. Ano, vypravíme se do hadí říše. A těšit se můžeme na celou řadu jejích vzácných zástupců. Setkáme se například s nejdelším jedovatým hadem na světě. Tušíte, kdo se pyšní tímhle nej? Je to kobra královská, která může dorůst až k pěti metrům. Taipan černohlavý je zase nejjedovatější ze všech svých kolegů. A tím nejrychlejším mezi hady je mamba černá, kterou místní obyvatelé v její domovině, Africe, nazývají černým bičem. V teráriích plzeňského pavilonu odpočívají i příslušníci hadí říše, o kterých většina z nás nejspíš nikdy neslyšela. Takže prozradíme pár zajímavostí aspoň o některých z nich.


Království jedu
Dinosauři
Většina z vás asi někdy navštívila některý z našich Dinoparků. Když vstoupíte, nejdřív vás nejspíš uchvátí velikost exponátů. Věděli jste, že jsou vyráběné ve skutečné velikosti? Ale asi netušíte, jak tato monstra přicházejí na svět. Na okraji města Plzeň je líheň těchto „drobečků“ a my se právě do ní vypravíme. Dozvíme se, že modely se dělí na dva typy –pohyblivé a statické. Zatímco na ty první si můžete sáhnout, pohyblivé můžete obdivovat jen zdáli. Ale zpět k výrobě. Představte si, že některé výrobní postupy jsou stejné jako v automobilovém průmyslu. Například skenování modelů z hlíny sloužící k počítačovým úpravám. Mimo jiné se taky dozvíte různé historky spojené s jejich tvorbou a taky přepravou hotových obrů do jejich teritoria.


Dinosauři
Po stopách Jiřího Trnky
Plzeň proslavili mimo jiné mistři loutkářského řemesla. K těm nejvyhlášenějším patří Jiří Trnka. Slavného rodáka připomíná kupříkladu galerie na náměstí, ale teď taky výstava, která představuje jeho nejznámější díla. Při její návštěvě se dozvíme, že s loutkami se Jiří setkal už v dětství. Pocházel totiž z rodiny, kde se podomácku vyráběly dřevěné hračky a on sám jako kluk vyřezal první postavičky. Velkou roli v jeho životě sehrálo setkání s Josefem Skupou, který už byl tehdy uznávanou hvězdou. A samozřejmě nemůžeme nezmínit kupříkladu Trnkovy ilustrace ke Karafiátovým Broučkům nebo spolupráci s Janem Werichem. Přestože osud dopřál talentovanému Západočechovi jen necelých šest desítek života, dokázal vytvořit postavy a příběhy, které budou bavit ještě řadu generací.


Po stopách Jiřího Trnky
Zvířata Amazonie
Pokud jste někdy zatoužili zavítat do krajiny kolem největší řeky světa, která dostala jméno po bájných amazonkách připomínajících objevitelům bojovnice indiánských kmenů, máte šanci. Nás budou víc než historie zajímat zvířata, která tuhle oblast obývají. Na setkání s nimi nám stačí vyrazit do plzeňské ZOO, kde mají speciální expozici. V ní nás už vyhlíží hned několik druhů drápkatých opiček. Dozvíme se, čím se živí, jak se od sebe odlišují a můžete se těšit taky na čerstvě narozená trojčátka, která možná trochu překvapivě najdeme v péči tatínka. Samozřejmě zjistíme proč. A až si dostatečně užijeme i dalších obyvatel pavilonu, přesuneme se na skok do Středomoří. Tam je teď ale výrazně klidněji, protože řada jeho obyvatel přes zimu odpočívá.

