Reportáže v regionech
Semlerova rezidence
Adolf Loos je považován za průkopníka moderní architektury. Své stopy zanechal i v Plzni, kde pracoval pro rodiny zámožných židovských obchodníků. Jeho nejmladším dílem je rezidence Jany a Oskara Semlerových na Klatovské třídě. Slavný autor měl už tehdy podlomené zdraví, a tak realizaci dokončil jeho žák Heinrich Kulka. Loni se byt po kompletní rekonstrukci otevřel veřejnosti.


Semlerova rezidence
Modelová železnice
Plzeňský klub železničních modelářů vznikl v roce 1957. Šestice nadšenců se záhy vrhla do budování malého kolejiště, které po pouhém roce poprvé předvedla veřejnosti. Už tehdy se velmi líbil a jeho tvůrci ho postupně vylepšovali a rozšiřovali. Dnes ho pravidelně jednou za rok na měsíc zpřístupňují pro návštěvníky, letos bude k vidění až do 17. prosince.


Modelová železnice
Plzeňská katedrála
Dominantou centra Plzně je katedrála sv. Bartoloměje – trojlodní gotická stavba s presbytářem a věží, která je se svými 102,4 metry tou nejvyšší kostelní v České republice. Chrám se začal budovat po roce 1340, podobu, která se dochovala do dnešních časů, dostal ale až o dvě století později. V roce 1525 totiž vyhořel a kromě jiného byla zničená tehdejší stanová střecha. Katedrálou se svatostánek stal v roce 1993 spolu se zřízením plzeňského biskupství. A protože v nedávné době prošel rekonstrukcí, můžeme se podívat, jak při ní prokoukl.


Plzeňská katedrála
Lovci znaků
Počátky písma se datují do doby zhruba před pěti tisíci lety, vznikat začalo souběžně na různých místech. Egypťané stvořili hieroglyfy, které zpočátku tesali pouze do kamene. V Mezopotámii zase staří Sumerové vymysleli klínové, jímž psali na hliněné tabulky pomocí speciálně upraveného rákosu. Tento vynález přinesl velký pokrok v lidské komunikaci a dodnes je považován za jeden z nejvýznamnějších v historii. Víc se o něm dozvíme na výstavě Blik Blik: Lovci znaků v plzeňském DEPU2015.


Lovci znaků
Plzeňský pivovar
Plzeň má snad každý z nás neodmyslitelně spojenou s pivem. Vyrábět se tu začalo před víc než sedmi sty lety. Býval to ale nezřídka nápoj nevalné kvality. Traduje se dokonce, že několik sudů skončilo ve stoce. Zlom nastal až v devatenáctém století, kdy se na dvě stě padesát právovárečných rodin spojilo a založily nový měšťanský pivovar. Jeho vybudování svěřili mladému staviteli Martinu Stelzerovi. Společně se podíváme, co se v areálu od té doby změnilo.

