Reportáže v regionech
Pohled do mikrosvěta
V Plzni si budeme prohlížet obrázky tak originální, že si troufneme říct, že jste je ještě nikdy neviděli. Namaloval je spektrální konfokální mikroskop – pro laika věc zcela neznámá, a přesto: ukáže vám třeba neuvěřitelně krásné krystaly lidského cholesterolu i jiné parády. Těmi se zabývá plzeňský docent Josef Reischig, který nás provede druhým touláním.

Pohled do mikrosvěta
Zámek Kozel
V roce 1784 nechal Jan Vojtěch Černín postavit z Chudenic zámek Kozel. Vznikla prostorná jednoduchá stavba obdélníkového tvaru, která byla v průběhu let rozšířena. Doba kavalíra Černína pominula, ale zámek stojí dál. Do západních Čech jsme se vypravili i my – zámek se proměnil za doby Valdštejnů a měnil se i v dobách nedávných. I proto se stal naší první zastávkou toulání.


Zámek Kozel
Pivovarské muzeum
Po dlouhé cestě nám vytrávilo a za dobrým pivem se ze severu Čech vydáme do Plzně. Když se jednou v zapomenuté nádobě našel zkvašený mok, zjistilo se, že se dá pít pro svou nezaměnitelnou chuť a říz. V Plzni, v Muzeu piva, podobných příběhů znají víc, a nejenže se s námi o ně podělí, přiblíží nám i historii výroby piva a pochlubí se pivovarem současným.


Pivovarské muzeum
Synagoga
Plzeň je pro mnohé synonymem piva a průmyslu. Je ale i městem mnoha historických pamětihodností. Jednou z těch nejzajímavějších je synagoga. Vyrostla v místě bývalých městských hradeb a je jednou z největších synagog starého kontinentu.


Synagoga
Starý Plzenec
Starý Plzenec je malé městečko coby kamenem dohodil od západočeské metropole. Pro mnohé z nás je jen místem, kde se vyrábí sekt, jinak toho moc nevíme. A přitom má Starý Plzenec hodně dlouhou a bohatou historii a zajímavostí nabízí návštěvníkům plnými hrstmi.

