Reportáže v regionech
Zoo Plzeň
Co všechno obnáší práce sokolníka, o tom nám řekne sokolník, jeden z nejuznávanějších u nás, pan Milan Zaleš. Ten svou náklonnost k těmto létajícím dravým opeřencům získal po svém dědovi a právě od něj se dozvíte, co všechno musí takový sokolník udělat, když získá na výchovu dospělého dravce nebo mládě. Uvidíte třeba i to, jak si taková sokolí slečna Jaša umí chránit své teritorium.


Zoo Plzeň
Patton memorial Pilsen
Původně trampové začínající s usárnou na zádech a dnes vlastně mecenáši, kteří ze svých soukromých sbírek „postavili“ muzeum militárií zasvěcené americkému generálovi Pattonovi. Milan Píša a Ivan Rollinger začali shromažďovat všechno to, co nějak souviselo s osvobozením Plzně - od sportovních potřeb až třeba po osobní věci nebo uniformy. Schraňovali fotografie, studovali materiály a nejen pro Plzeňany připravili expozici toho nejzajímavějšího, co se jim podařilo dát dohromady. Jejímu slavnostnímu otevření přihlížel i vnuk slavného generála George Patton.


Patton memorial Pilsen
Rokytova výstavní síň
Pavel Zuber z Plzně bude naším dalším průvodcem. Vlastně jen náhoda a chuť ho přivedla k jeho velké sběratelské vášní. Pravda, je trochu kuriózní - kdo z nás sbírá lebky, umí je vypreparovat a ještě z nich číst? Pan Zuber to dokáže. Je totiž zoolog a o lebkách umí navíc i velmi zajímavě vyprávět. Třeba o těch žraločích. Jeho sbírka čítá na čtrnáct set kousků těchto „zaoblených kostí“ a je na co se koukat.


Rokytova výstavní síň
Plzeňská dráha
Cílová stanice Plzeň. Vystupujte prosím. I takhle bychom mohli uvést poslední příspěvek. V Plzni jsme se seznámili s panem Václavem Simbartlem – 14 let řídil vlak parní, pak přesedlal na moderní techniku, strojvůdcoval mašiny elektrické. Teď už je v důchodu a ve svém domě si zřídil vlastní železničářské muzeum. Pojďme tedy zavzpomínat spolu s ním, jak se dříve cestovalo po kolejích.


Plzeňská dráha
Arboreum Sofronka
Představte si, že procházíte parkem a na hlavu vám zničehožnic padne tříkilová šiška. Divný začátek – a věřte nevěřte – takové šišky opravdu existují. První reportáž nás zavede do plzeňského Boletce. Na prostorné plantáži tu pan Karel Kaňák založil arboretum Sofronka a v něm se specializuje na pěstování a poznání borovic všech druhů. Podívejme se tedy, jak takové arboretum vlastně vzniká a co obnáší mít takovou sbírku borovic.

