Reportáže v regionech
Pivovarský okruh
Plzeňské Pivovarské muzeum připravilo na letošní turistickou sezónu pro návštěvníky Plzně i Plzeňany výstavu o historii pohostinství.
V prostorách Pivovarského muzea a ve vybraných plzeňských hospodách a restauracích je od 17. 6. do 31. 10. k vidění výstava mapující historii plzeňských pohostinství. Ta je bohatě doprovozena fotografiemi a pohlednicemi, vybraných z kolekce Západočeského muzea, z několika soukromých sbírek a ze sbírek Pivovarského muzea v Plzni.
Historické fotografie zachycují plzeňské hospody, hotely a restaurace v různých časových obdobích. K výstavě se tematicky pojí první odborná konference na téma historie pohostinství.
Výstava nazvaná Jak dlouho se točí aneb historie pohostinství v Plzni představí na historických pohlednicích a fotografiích to nejlepší z unikátních záběrů věhlasných či naopak již zapomenutých hospod a restaurací v Plzni.
Aby oslovila co nejširší okruh zájemců, překročí výstava i práh Pivovarského muzea a zamíří do vybraných hospod – Na Parkánu, U Salzmannů, Centrálu a U Morávků. Během vernisáže byly části výstavy do těchto hospod rozvezeny formanskou jízdou.
Doprovodný program obsahuje pravidelné komentované prohlídky výstavy i vybraných plzeňských hospod. Ne každá turistická trasa musí být turistická.


Pivovarský okruh
Vodárenská věž
Plzeň proslavilo pivo. Tak tuhle větu jsme si samozřejmě mohli odpustit, protože to přece vědí i ti, kteří hořkému chmelovému moku neholdují. Možná ale nevíte, že plzeňský pivovar byl posledním místem odpočinku chodského barda Koziny, než byl oběšen. Jeho pomníček stojí vedle vodárenské věže, která slaví sté narozeniny. Její silueta prý dala vzniknout i některým nizozemským majákům.


Vodárenská věž
Katedrála sv. Bartoloměje
Historickému centru západočeské Plzně vévodí katedrála svatého Bartoloměje. Se stavbou postavenou z pískovcových kvádrů začali němečtí rytíři v roce 1340 a dokončena byla ve století patnáctém. Na jeho vzniku má lví podíl i dvorní stavitel krále Vladislava Hans Špíz – je portrétován přímo na fasádě a jde o nejstarší autoportrét stavitele v západních Čechách. A k vidění tu budou i jiná nej. To jedno se bude týkat i výšky věže katedrály. Zajímavá a zachovalá stavba, a přitom moc nechybělo a nemusela být.


Katedrála svatého Bartoloměje
Modelář
Čeští modeláři jsou svými výsledky světovou špičkou. Jednoho z nich jsme navštívili i my. Narazili jsme na něj na Plzeňsku, jmenuje se Josef Brůha a k jeho modelům patří i létací stroj, který v době renesanční navrhoval sám Leonardo da Vinci. Modelářský mistr nám bude vyprávět o tom, jak takovéto modely vznikají.


Modely létajících strojů
Bolevec
Když město pohltí vesnici: Bolevec, kdysi vesnice, dnes obklopená věžáky plzeňského sídliště by o tom mohl vyprávět a vlastně taky bude. Sdružení boleveckých rodáků nás provedli Krkavcem – tak se totiž říká příměstským lesům na severním okraji Plzně. Loupežnická jeskyně, tajemný lesní rybník, stoletý smrk, hráz Hádek nebo Petrovská díra, hájovna Dostálka – co místo, to nějaká zajímavá pověst, příběh nebo historka.

